Dieta me proteina për humbje peshe: menu, rregulla dhe receta

ushqime proteinike për dietë

Proteina është ndërtuesi kryesor i indeve muskulore, pjesëmarrëse në shumë procese në trup, pjesa kryesore e saj vjen nga ushqimi, i cili është i pasur me proteina. Mungesa e proteinave ka pasoja të tmerrshme - imuniteti i zvogëluar, performanca dhe kujtesa, mosfunksionimi i organeve të brendshme. Proteina e tepërt është jashtëzakonisht e rrallë, por gjithashtu çon në pasoja katastrofike për trupin. Kjo dietë duhet të shoqërohet me aktivitet fizik, dhe menuja, përveç proteinave, duhet të përmbajë yndyrna dhe karbohidrate, por në sasi të vogla. Rezultati i dietës arrihet për faktin se një sasi e mjaftueshme e proteinave hyn në trup, e cila, në kombinim me aktivitetin fizik, forcon dhe ndërton indet muskulore, dhe masa dhjamore humbet.

Për të vazhduar këtë dietë, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj, është kundërindikuar në sëmundjet e mëlçisë, veshkave dhe zemrës, si dhe shtatzënisë.

Rregullat themelore të një diete proteinike

 • çdo vakt është proteinë e kombinuar me ushqime të tjera;
 • i gjithë ushqimi duhet të gatuhet pa yndyrna, norma juaj e yndyrës në ditë është 30 gram, kjo është 1 - 2 tbsp. lvajra si salcë sallate;
 • deri në 2 pasdite, lejohet të hani karbohidrate komplekse në formën e drithërave (oriz, hikërror, bollgur) 4 - 6 tbsp. l.
 • mund të përdorni perime që nuk përmbajnë niseshte (ose me një sasi minimale të saj) - tranguj, domate, kunguj të njomë, lakër dhe marule;
 • nga frutat, jepni përparësi agrumeve ose mollëve pa ëmbëlsira (1 - 2 në ditë);
 • pini shumë ujë (1 - 2 litra në ditë);
 • duhet të hani 4 - 6 herë në ditë, rreth çdo 3 orë;
 • përdorni barishte, lëng limoni, salcë soje, uthull balsamic, hudhër si erëza;
 • mos konsumoni alkool dhe ëmbëlsira gjatë dietës;
 • qëndroni në tryezën e proteinave në ushqime;
 • kohëzgjatja e dietës nuk është më shumë se 2 javë.

Menuja e dietës me proteina për humbje peshe

ushqime të pasura me proteina për dietë

Çdo vakt duhet të përmbajë një nga këto produkte dhe disa pjata të tjera, sipas rregullave të mësipërme:

 1. 150 - 200 gr. tofu;
 2. 200 - 250 gr. gjizë me pak yndyrë;
 3. 4 - 6 të bardha vezësh;
 4. 150 - 300 gr. ushqim deti;
 5. 150 - 200 gr. peshk i dobët;
 6. 150 - 200 gr. gjoks pule pa lëkurë;
 7. 100 gviçi ose viçi;
 8. Një tronditje proteine, është një vakt i pavarur dhe pa aditivë.

Shembull për hartimin e një menuje

 • Mëngjesi:4 - 5 të bardha vezësh të pjekura me spinaq, bollgur (100 gr. ) Me kanellë, çaj ose kafe pa sheqer dhe qumësht.
 • Dreka:150 ggjoks pule (qoftë në avull), 100 gr. lakër turshi.
 • Darka:supe me perime dhe 100 gr. Mish.
 • Snack pasdite:200 grgjizë dhe mollë e pjekur.
 • Darka:200 grpeshk i dobët në avull dhe 60 gr. fasulet.

Pini një gotë kefir para gjumit.

Receta të proteinave dietë

grua që përgatit vakte për dietë proteinike

Për kohëzgjatjen e dietës, është e nevojshme të zvogëloni konsumin e karbohidrateve dhe yndyrnave, në mënyrë që menuja juaj të mos jetë e mërzitshme, ne ofrojmë disa receta për enët me proteina.

 • Sallatë me proteina.Vlim vezët e ziera butë, shtoni gjoks pule dhe kallamar në të.
 • Omeletë me domate.Qëroni domatet (mund t’i zhytni në ujë të vluar për këtë), pritini, vendosini në fund të tiganit dhe ziejini pak. Rrahni vezët dhe derdhni domatet. Pas 5 - 7 minutash, mund ta hiqni nga sobë.
 • Supë me qofte.Gatuajeni lëngun në kockën e pulës, përdredhni mishin e gjirit të pulës në një mulli të mishit, bëni qofte prej saj dhe shtojini ato në lëngun e vluar. Pastaj shtoni bishtajat, pak piper zile dhe barishtet në ujë.
 • Sallatë greke me karkaleca.Përgatitni 300 gr. karkaleca, 150 gr. domate qershi, 1 kastravec, gjysmë tufë marule, 50 gr. feta, 1 piper zile, një çift ullinjsh. Zieni karkalecat, pritni të gjithë përbërësit, përdorni vaj ulliri, piper dhe hudhër si një salcë për shije.
 • Kallamar i mbushur.Vendosni 2 kufoma kallamari në ujë të vluar dhe gatuajini për 3 minuta. Prisni imët vezët, kërpudhat, djathin me pak yndyrë dhe bimët. Skuqni përbërësit e mbushjes pa vaj dhe sezoni me salcë soje natyrore. Mbushni kallamarët dhe skuqini për disa minuta në një tigan.
 • Supë me petë vezësh.Rrihni 3 vezë dhe skuqini në petulla të holla. Zieni lëngun e kockave të pulës. Pritini petullat në petë të holla dhe përzieni me supë para vaktit.
 • Omeletë gjizë.Përzieni tërësisht 2 të bardha vezësh me gjizë me pak yndyrë (100 g), ujë, barishte dhe erëza. Vendoseni në një tigan dhe piqni në furrë.
 • Essertmbëlsirë nga gjizë.Llokoçisni djathin e lëngshëm me yndyrë të ulët me feta portokalli dhe molle, pastaj rrihni me një mikser, vendosni në kallëpe dhe vendoseni në frigorifer. Pasi të jetë ngrirë, ëmbëlsira duket si akullore.
 • Fileto pule në kefir.Prisni 100 gr. fileto pule dhe përzihet me kripë, piper, bimë. Përzieni 50 ml. kefir, 50 ml. ujë dhe hidhni sipër fileto. Vendoseni në frigorifer për të paktën 3 orë. Pastaj vendoseni në një tigan të nxehtë dhe ziejeni për 5 minuta në secilën anë.
 • Julienne pule me kërpudha.Zieni fileton e pulës dhe priteni në kubikë, zieni kërpudhat me qepë. Vendosni pulën, kërpudhat në kallëpe dhe mbulojini me salcë (50 ml. Kefir dhe 2 tbsp. L. Ujë). Ju mund të spërkatni djathë gjizë sipër dhe të piqni në furrë për 10 minuta.
 • Zierje perimesh me mish pule.Ziejini copat e filetave të pulës me qepë, pas disa minutash shtoni lakër të copëtuar dhe ujë në to sipas nevojës. Prisni domatet e qëruara, specat dhe fasulet, pas 10 minutash vendosini në lakër me mish pule. Ziejini për 20 deri në 30 minuta.
 • Cutlets mish me djathë.Merrni 1: 1 mish pule dhe viçi të bluar dhe përzieni me 1 vezë. Formoni petat dhe vendosini në letër furre ose petë, vendosni një copë të vogël djathi në mes të petave. Lëreni në furrë për 40 minuta.
 • Peshku në polonisht.Zieni peshkun dhe ndani në copa të vogla (2 - 3 cm) pa kocka. Vendosini në një tenxhere dhe mbulojini me lëng peshku për të fshehur copat e peshkut. Shtoni disa erëza dhe fërkoni 1 vezë dhe 2 të bardha. Ziejini për 5 - 7 minuta në nxehtësi të ulët me kapak të mbyllur.