Ushqimi i duhur është rruga drejt një figure të hollë

Një figurë e hollë dhe e përshtatshme është ajo që vetëm shumë ëndërrojnë. Dhe në ndjekje të një ëndrre, ata përdorin çdo mjet: dietë, shkarkim, numërim kalorish, agjërim, ushqim të duhur. Si rregull, të gjitha llojet ekstreme të humbjes së peshës përfundojnë me dështim, sepse është e pamundur të vdesësh vazhdimisht nga uria ose të hash vetëm sallata dhe perime të ziera. Përfitojnë vetëm ata që zgjedhin humbje graduale të peshës, ushqim të ekuilibruar dhe humbje të ngadaltë të peshës.

Ushqimi i duhur apo dieta?

Çfarë t'i jepet përparësi: dieta apo ushqimi i duhur? Kur bëhet fjalë për dieta të uritura, as nuk keni pse ta mendoni. Ushqimi i duhur, natyrisht! Nëse dieta është e ekuilibruar, dieta është e larmishme, atëherë lindin dyshime. Çfarë duhet të zgjidhni? Ende ia vlen t'i jepet përparësi një diete të shëndetshme.

Fakti është se edhe nëse dieta ju lejon të konsumoni shumë ushqime të ndryshme, ka ende kufizime të konsiderueshme. Dhe ushqimi i duhur ju lejon të hani gjithçka. Sigurisht, këtu ka kufizime, por nëse duhet të ndiqni me përpikëri rregullat gjatë dietës, atëherë me ushqimin e duhur mund t’i lejoni vetes edhe ushqime jo të shëndetshme. Vërtetë, kjo mund të bëhet rrallë dhe në sasi shumë të vogla.

Një plus i madh i ushqimit të duhur është se ju mund t'i përmbaheni asaj gjatë gjithë kohës, dhe jo një javë ose pesë ditë, si një dietë. Mbi të gjitha, probabiliteti i dështimit është i papërfillshëm. Meqenëse nuk ka ndalime të rrepta, atëherë nuk do të duhet të prisheni. Nëse, sigurisht, nuk filloni të hani gjithçka në sasi të mëdha.

Nëse keni nevojë të humbni peshë me 2-3 kg, mund të provoni një dietë, thjesht jo të uritur. Dhe pastaj vazhdoni me ushqimin e duhur dhe qëndroni gjithmonë në të. Nëse keni nevojë të heqni qafe shumë kile, është më mirë të kaloni në një dietë të shëndetshme së pari. Dhe pas 3-4 javësh, mund të merrni një dietë të përzemërt për të shtyrë procesin e humbjes së peshës. Pastaj përsëri, përmbajuni ushqimit të duhur, dhe një herë në javë mund të organizoni shkarkimin në ushqimet tuaja të preferuara (natyrisht jo ëmbëlsira).

Rregullat e ushqimit të shëndetshëm janë shumë të thjeshta:

  • duhet të zgjidhni produkte me pak yndyrë - mish të ligët (mish pule, gjel deti, viçi, mish viçi), peshk (shak, merluc, purtekë), produkte qumështi deri në 5% yndyrë;
  • ushqimi duhet të gatuhet me zierje, pjekje ose zierje dhe të shmanget skuqja (por nganjëherë mund të skuqni lehtë);
  • duhet të hani 5-6 herë në ditë - tre vakte kryesore dhe dy meze të lehtë, gjithashtu mund të keni një meze të lehtë para gjumit (kefir, mollë);
  • sigurohuni që të pini më shumë ujë të pastër - duhet të pini të paktën 1-1, 5 litra në ditë;
  • sasia e kifleve, ëmbëlsirave, ushqimeve të tymosura dhe turshive duhet të zvogëlohet.

Çelësi është që të zgjidhni ushqime më të shëndetshme dhe të hani pak, por shpesh. Kjo është, preferoni kos natyral me manaferrat ndaj qumështit të kondensuar ose gjirit të pjekur mbi këmbët e pulës së skuqur. Nuk është e vështirë, thjesht duhet të mësohesh.

Humbje graduale e peshës me një dietë të shëndetshme

produkte ushqyese për humbje peshe

Nëse keni zgjedhur një dietë të shëndetshme për humbje peshe, duhet të keni parasysh se humbja e peshës do të jetë graduale. Por kilogramët e humbur nuk do të kthehen nëse vazhdoni t'i përmbaheni ushqimit të duhur. Plus, humbja e peshës pa dietë do të jetë shumë më e lehtë.

Ju duhet të jeni të durueshëm, sepse humbja e peshës do të jetë afatgjatë dhe mos prisni për rezultate të shpejta. Veryshtë shumë e dëshirueshme të shtoni ndonjë aktivitet fizik, kjo do të përshpejtojë pak procesin dhe do të ndihmojë jo vetëm të heqni qafe kilogramët e tepërt, por edhe të shtrëngoni trupin.

Ndërsa humbni peshë, duhet të hiqni dorë nga ëmbëlsirat dhe kiflet e dëmshme. Shtë më mirë të zgjidhni trajtime më të shëndetshme: fruta, fruta të thata, smoothie, ëmbëlsira qumështi me pak yndyrë, pelte, produkte të pjekura të bëra nga drithëra, miell orizi ose hikërror. Ju nuk duhet t'i hani këto pjata shumë shpesh nëse doni të merrni rezultatin më shpejt.

Sa i përket menusë, ajo mund të strukturohet kështu:

  • mëngjes: miell tërshëre me manaferra dhe arra, kos dhe çaj jeshil; ose qull orizi me mollë dhe kanellë, kakao dhe një fetë djathë;
  • meze të lehtë: sallatë frutash ose gojëmjaltë;
  • drekë: supë peshku, pulë e pjekur, sallatë, komposto; ose borsht perimesh, peshk të zier me perime, pije frutash;
  • meze të lehtë pasdite: një sanduiç me barëra dhe djathë; ose gjizë me fruta;
  • darkë: tavë me perime, kefir; ose një omëletë me perime, qumësht të pjekur të thartuar.

Nëse dëshironi, para se të shkoni në shtrat, mund të pini çaj bimor, kefir, kos, ose të hani një kastravec, mollë, 100 g kos me pak yndyrë.

Siç mund ta shihni, menuja është shumë e kënaqshme dhe e ekuilibruar, e cila është e mirë për shëndetin dhe formën. Humbja e peshës me një ushqim të tillë është një kënaqësi e vërtetë. Gjëja kryesore për të mbajtur mend është se pjesët duhet të jenë të vogla.

Receta për shëndetin dhe formën

pjatë e shëndetshme ushqimore me hollim perimesh

Ushqimi i duhur nuk është një arsye për të hequr dorë nga vaktet e shijshme. Thjesht duhet të zgjidhni recetat e duhura. Çfarë do të thotë? Përbërësit duhet të jenë me pak yndyrë, pjata nuk duhet të ketë shumë sheqer, aditivë të ndryshëm të ëmbël. Shikoni për një zëvendësues për qumështin e kondensuar, majonezë, krem yndyror.

Këtu janë disa receta të shijshme dhe të shëndetshme.

Supë perimesh

Vlim 200 g fasule, është më mirë të marrësh fasule të kuqe. Në furrë, piqni dy patate të copëtuara dhe 300 g kungull, spërkatni me salcë soje dhe spërkatni me rozmarinë. Shtoni gjethen e dafinës, trumzën, qepën, dy karota të grira në ujë të vluar, gatuajini për dhjetë minuta. Qepë një qepë të vogël dhe shtoni në supë. Shtoni perime të pjekura, kripë atje, zieni për tre minuta dhe hiqeni nga nxehtësia.

Pule me salce

Zieni gjoksin e pulës në ujë me shtimin e piperit, gjethes së dafinës dhe qepës në lëvore. Pritini gjoksin e përfunduar në disa pjesë. Kripë 300 g kos natyral me pak yndyrë, shtoni hudhër të copëtuar, pak kopër të copëtuar, përziejeni. Ju mund të shtoni një kastravec të freskët në salcë (të prerë paraprakisht në kube të vegjël). Shërbejeni pulën me salcën.

Mish me perime në një tenxhere

Prisni 250 g mish viçi në copa të vogla, prerë dy speca zile dhe 200 g kungull në kube, dy karota në qarqe dhe një qepë në gjysmë unaza. Vendosni mish, qepë, karota, kungull, speca në tenxhere. Mund ta mbyllni pjesën e sipërme me gjethe lakre, të derdhni pak ujë në tenxhere dhe të shtoni disa lugë salcë domate. Përveç kësaj, secila shtresë duhet të jetë e kripur, piper dhe erëza të shtuara për shije. Gatuajini për rreth një orë.

Cheesecakes me banane

Përzieni një vezë me vanilje, 180 g gjizë me pak yndyrë, disa lugë miell orizi. Mund të shtoni pak sheqer nëse dëshironi. Formoni ëmbëlsira djathi, vendosni një rreth banane në secilën. Piqeni në një tigan me kapak të mbyllur.

Muffins

Rrihni dy vezë me pak sheqer. Shtoni një lugë gjelle kakao, një lugë çaji pluhur pjekje, 150 g qumësht me pak yndyrë dhe 100 g miell kokërr. Vendoseni brumin në kallëpe dhe piqni kiflet.

Çdo pjatë mund të përgatitet në mënyrë që të mund të përfshihet në menu me ushqimin e duhur. Ose menjëherë kërkoni receta që plotësojnë kërkesat e një diete të shëndetshme.