Dietë japoneze 14 ditë: menu për çdo ditë

Pjatë diete japoneze

Dieta japoneze është mjaft e thjeshtë, por shumë efektive. Për shtatë ditë mund të shpëtoni lehtësisht nga 4-5 paund shtesë, dhe për 2 javë mund të hidhni të gjitha 8. Për më tepër, nëse pas tij rishikoni qasjen tuaj ndaj të ushqyerit, duke marrë parimet kryesore të "gruas japoneze" si një në bazë, ju mund të jeni i sigurt se pesha është zhdukur përgjithmonë . . . A nuk mund të jetë një rezultat i tillë më tërheqës në një kufizim kaq afatshkurtër në ushqim, dhe sa dieta të tjera mund të mburren me të njëjtat rezultate?

Veprimi i dietës

Duke dëgjuar frazën "Dietë Japoneze", shumë veta imagjinojnë enët me oriz me sojë, ushqim deti, sushi dhe gjithmonë çaj jeshil. Dhe ata gabojnë, sepse, megjithëse kjo dietë bazohet në zakonet e të ngrënit të banorëve të Japonisë, ajo lidhet me to vetëm nga prania e çajit jeshil, peshkut dhe vezëve në dietë, mungesa e pastave dhe ëmbëlsirave, si si dhe porcione të vogla ushqimi. "Gruaja Japoneze" nuk ofron asnjë pjatë dhe produkt ekzotik, që është padyshim një avantazh i këtij sistemi ushqimor, i cili përjashton reagimet alergjike, kërkimin e gjatë për përbërësit e nevojshëm në dyqane.

porcione të vogla vakti diete japoneze

Nutricionist dhe konsulent i mirënjohur, autor i librit bestseller "Gratë japoneze nuk shëndoshen ose plaken" Naomi Moriyama shoqëron jetëgjatësinë dhe shëndetin e bashkatdhetarëve, ndër të tjera, me pjesë të vogla të ushqimit të marrë në atdheun e saj, konsum më të ulët të kalorive dhe ushqimeve e pasur me karbohidrate, krahasuar me kombet e tjera. Sekreti i dietës japoneze qëndron pikërisht në një rënie të dukshme të marrjes së karbohidrateve dhe në të njëjtën kohë një rritje në sasinë e proteinave në dietë. Si rezultat, metabolizmi juaj gradualisht ndryshon, dhjami i grumbulluar së fundmi digjet shpejt dhe mundësia e shtimit të mëtejshëm të peshës përjashtohet praktikisht për shkak të një menuje të zhvilluar me kujdes për kaloritë e ulëta.

Nëse trupi juaj gjatë dietës fillon të reagojë negativisht ndaj një rënie të karbohidrateve në ushqim me lodhje të shtuar, dobësi të muskujve, marramendje ose dridhura, duhet menjëherë të ndaloni dietën dhe të kërkoni ndihmë mjekësore.

peshku, mishi, vezët janë baza e dietës japoneze

Dieta japoneze kufizon marrjen e karbohidrateve, të cilat trupi i merr ekskluzivisht nga perimet dhe buka e thekrës. Yndyrnat gjenden në mish, peshk dhe vaj ulliri, i cili rekomandohet si salcë për perimet dhe për gatimin e pjatave të mishit. Baza e "gruas japoneze" përbëhet nga vezë pule, të pasura me proteina, pulë dietike, viçi të ligët, peshk dhe produkte qumështi. Frutat e pasura me fibra ndihmojnë në rregullimin e funksionit të zorrëve dhe pastrojnë trupin nga substancat e dëmshme. Çaji jeshil dhe kafeja janë të pasura me antioksidantë, dhe uji energjizon dhe disponon mirë, ndihmon veshkat dhe traktin gastrointestinal të punojnë në mënyrë efikase, dhe përgjithësisht ka një efekt të dobishëm në trup. Siç mund ta shihni, një sistem i tillë ushqimor përmban të gjitha lëndët ushqyese që i duhen një personi, pavarësisht nga ndalimi i disa produkteve dhe kufizimi i sasisë së ushqimit të konsumuar.

grejpfrut për djegien e dhjamit në dietën japoneze

Rregullat themelore për humbjen e peshës në dietën japoneze

Sekreti i suksesit të gruas japoneze qëndron në respektimin e rreptë të menusë dhe rregullave të saj:

 1. Pini sa më shumë lëng të jetë e mundur, 1. 5-2 litra ujë në ditë.
 2. Hani rreptësisht sipas menusë.
 3. Për kohëzgjatjen e dietës, hiqni dorë nga sheqeri dhe kripa. Pirja e lëngjeve do të ndihmojë në mbrojtjen e trupit nga dehidrimi me një dietë pa kripë.
 4. Kur përgatitni ushqim, mos përdorni salca dhe erëza. Gjatë dietës, sythat e shijes duhet të pastrohen plotësisht.
 5. Mos rostiçeri midis vakteve. Pini ujë.
 6. Gjatë dietës, mos i lejoni vetes asgjë të amortizuar dhe të skuqur. Ndalohen gjithashtu produkte gjysëm të gatshme, vakte të menjëhershme dhe çdo kos të ëmbël, gjizë dhe krem.
 7. Mos pini alkool derisa të jeni jashtë dietës tuaj.
 8. Pini një gotë me ujë të ngrohtë çdo mëngjes menjëherë pasi të zgjoheni. Kjo do të përmirësojë metabolizmin dhe do të largojë toksinat nga trupi.
 9. ujë për dietën japoneze
 10. Darka duhet të jetë disa orë para se të shkoni në shtrat.
 11. Nëse dëshironi, lejohet të riktheheni në këtë dietë vetëm pas një viti, sepseme gjithë thjeshtësinë dhe mendueshmërinë e tij, ky lloj ushqimi, me përdorim të zgjatur ose të shpeshtë, mund të dëmtojë metabolizmin.

Përgatitja për dietën japoneze

Para se të filloni t'i përmbaheni "japonezëve", duhet të përgatisni trupin në mënyrë që një ndryshim i tillë në dietë të mos bëhet stresues për të. Për 5-7 ditë, filloni të kufizoni konsumin e kripur dhe të ëmbël, përfshini më shumë pjata orizi dhe sallata me perime të freskëta në dietën tuaj ditore. Dhe pini më shumë ujë!

sallatë perimesh për dietën japoneze

Ju duhet të akordoheni psikologjikisht në një kufizim kaq të rreptë dietik dy-javor. Do të ketë vetëm 3 vakte në ditë, përkatësisht, koha ndërmjet tyre do të rritet. Ju do të duhet të hiqni dorë nga meze të zakonshme dhe t'i zëvendësoni ato me ujë. Ju gjithashtu duhet të jeni të përgatitur për këtë. Kur të zgjoheni, do të përjetoni një ndjenjë të fortë urie, kështu që një gotë ujë në mëngjes jo vetëm që do të përfitojë nga tretja, por gjithashtu ndihmon për të përballuar stresin e një mëngjesi jo shumë të bollshëm.

"Japoneze" është një dietë me pak kalori, kështu që para se të vendosni për të, nuk dëmton të merrni këshillën e mjekut.

Dalja nga dieta japoneze

Ata që, pas përfundimit të javës së parë të "grave japoneze" janë të kënaqur me numrat në peshore, mund të fillojnë të dalin gradualisht nga ajo, duke shtuar gradualisht ushqime të njohura në dietë. Ata që janë gati të mbajnë durimin për të gjitha 14 ditët duhet të jenë të duruar dhe të vazhdojnë të ndjekin qartë menunë.

Dalja nga dieta gjithashtu ka një numër rregullash:

 1. Shtoni vetëm një ushqim të ri çdo ditë.
 2. Mundohuni të mos e rrisni sasinë që hani. Nuk do të jetë shumë e vështirë sepsegjatë dietës, trupi juaj do të mësohet të konsumojë më pak.
 3. Kripëra të ndryshme, marinada dhe salca mund të futen disa javë pas "Japonezëve".
çaj jeshil për dietën japoneze

Kjo dietë dy javore është shumë e popullarizuar në të gjithë botën. Tifozët e saj vërejnë rezultate të shkëlqyera dhe, me qasjen e duhur për ushqimin e tyre, pasi lanë dietën japoneze, ata premtojnë të mbajnë peshë për disa vjet.