Të pish apo të mos pish - fakte rreth asaj që mund të pish në një dietë të pirjes, thelbi i teknikës, të mirat dhe të këqijat

A është e mundur t'i jepet fund mbipeshës një herë e përgjithmonë? Çdo gjë është e mundur me metodën në këtë artikull.

Në përpjekjen e tyre për të humbur peshë, gratë janë të pakrahasueshme për sa i përket zgjuarsisë dhe zellit. Disa duan të heqin qafe kilogramët e tepërt, saqë me vetëdije janë gati të heqin dorë nga çdo ushqim, duke preferuar pijet për disa ditë apo edhe javë. Një teknikë e tillë korrigjon vërtet figurën dhe çliron trupin nga çakëlli i tepërt, por a është i justifikuar një rrezik i tillë?

Në këtë artikull, do të mësoni se cili është thelbi i një diete të pirjes, çfarë mund të pini në një dietë të pijes, të mirat dhe të këqijat e metodës dhe cili është dëmi i një diete të pirjes për trupin.

Thelbi i teknikës që nuk mund të hani

pije dhe supë për një dietë të pirjes

Çfarë është një dietë me pije? Krijuesit e teknikës i ofrojnë të gjithëve që duan të humbin peshë të heqin dorë nga ushqimi i ngurtë në favor të pijeve të shëndetshme me pak kalori, dhe në versionin klasik, një dietë e tillë zgjat 30 ditë.

Në fillim, kjo metodë për të hequr qafe kilogramët e tepërt duket absurde, por më pas fjalët e bukura për largimin e toksinave dhe toksinave, pastrimin e trupit dhe humbjen e peshës deri në 15 kg e zënë vendin.

Të gjithë vendosin vetë se çfarë është më e rëndësishme për të, prandaj, para se të filloni një dietë për pije, duhet të krahasoni të gjitha të mirat dhe të këqijat dhe të identifikoni përfitimet reale për veten tuaj, pa u tunduar nga deklaratat me zë të lartë nga krijuesit e këtij sistemi për humbje peshe.

Janë thëniet e bukura se sa mund të humbni peshë me një dietë me pije alkoolike që i shtyjnë njerëzit drejt veprimeve të nxituara.

Lista e asaj që mund të pini në një dietë të pijeve është si më poshtë:

  • ujë mineral pa gaz;
  • ujë i zier ose i filtruar;
  • komposto natyrale dhe pije frutash pa sheqer;
  • pelte frutash e bërë në shtëpi;
  • lëngje frutash ose perimesh të freskëta të shtrydhura pa sheqer;
  • smoothie me manaferra, fruta, perime dhe drithëra;
  • lëng mishi, pule, peshku, perimesh ose kërpudhash;
  • çaj jeshil dhe i zi, çaj qumështi;
  • pije qumështi të fermentuar me një përqindje të ulët yndyre;
  • zierje dhe infuzione bimore.

Çfarë nuk mund të hahet në një dietë me pije? Çdo ushqim i ngurtë është i ndaluar. Sipas filozofisë së kësaj teknike, problemet e të gjithë personave mbipeshë e kanë origjinën në kapjen e stresit.

Zgjidhja rezulton të jetë e thjeshtë - nëse ndaloni së përtypuri, mund t'i hiqni qafe ato kilogramë të tepërt. Prandaj, në një dietë, përveç pijeve, nuk mund të hani asgjë, përveç, ndoshta, supave me pure. Falë këtij fakti, çdo person i arsyeshëm do të kuptojë se sa e rrezikshme është një dietë me pije.

Ky parim i të ushqyerit ju lejon vërtet të hiqni qafe 10-15 kg në muaj, por në thelb nuk është asgjë më shumë se një grevë urie e zakonshme e ndërgjegjshme. Një person humbet peshë jo sepse toksinat dhe toksinat largohen nga trupi i tij, por për shkak të marrjes së pakët të kalorive, e cila nuk është e mjaftueshme për të kryer aktivitet fizik dhe mendor. Si rezultat, rezervat e yndyrës përdoren si burim i "karburantit" natyror.

Ndikimi i vërtetë, pse teknika është e rrezikshme

Cilat janë dëmet dhe përfitimet e një diete me pije? Terapistët dhe nutricionistët thonë njëzëri se kjo metodë e humbjes së peshës mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore, edhe nëse fillimisht të gjitha organet ishin në gjendje të shkëlqyer. Prandaj, të gjithë duhet të vendosin personalisht nëse është e nevojshme të humbni 15 kg në muaj, nëse atëherë duhet të kaloni vite në trajtim, i cili jo gjithmonë rezulton efektiv.

Krijuesit e dietës premtojnë sa vijon: në ditët e para të dietës organet e zbrazëta, përkatësisht zorrët, fshikëza dhe stomaku, pastrohen nga toksinat dhe toksinat, pastaj komponimet e dëmshme largohen nga organet e dendura, dhe në fazën e fundit (e fundit javë) ka një pastrim në nivel qelizor.

Kjo deklaratë është një mit i bukur nga fjala e parë deri në fjalën e fundit. Për të filluar, nuk ka asgjë të tillë si mbeturina dhe toksina në mjekësi. Pyesni çdo mjek se si t'i eliminoni ato nga trupi dhe do të dëgjoni një leksion të gjatë se si të ndaloni së besuari në pretendimet e reklamave me zë të lartë dhe t'i kushtoni vëmendje gjërave vërtet të rëndësishme.

Skorja është një produkt i mbeturinave nga industria minerare. Ky term frymëzues ka filluar të përdoret nga prodhuesit e shtesave dietike për të rritur shitjet e produkteve të tyre.

Interesante!As në anatomi, as në dietologji, as në fusha të tjera të shkencës mjekësore nuk ka një gjë të tillë si toksinat, prandaj nuk ka asgjë për të hequr nga trupi.

Toksinat ekzistojnë, ato hyjnë në trupin tonë me ushqim, ajër dhe ujë. Sidoqoftë, për heqjen e tyre, përdoren organet e sipërpërmendura të zgavra, të cilat përballen me detyrën e tyre, përveç nëse një person është i sëmurë me një sëmundje serioze të pashërueshme, në të cilën vështirë se ka kohë të mendojë për figurën e tij.

smoothie perimesh për dietë të pirë

Kështu, një dietë me pije nuk largon toksinat dhe toksinat nga trupi. Kontribuon vërtet në shfaqjen e butësisë në stomak, të cilën krijuesit e teknikës e pozicionojnë si shenjë pastrimi të trupit, por përpiquni të mos hani asgjë fare gjatë gjithë ditës dhe rezultati do të jetë i njëjtë.

Në favor të zhvilluesve të metodës, mund të themi vetëm se ata këshillojnë me kujdes që të konsultoheni me një mjek përpara se të filloni një dietë për pije. Ata argumentojnë se vetëm njerëzit absolutisht të shëndetshëm me një trup të përgatitur mund t'i rezistojnë një teknike të tillë. Se si saktësisht mund ta përgatisni atë për një grevë urie që zgjat një muaj, është e heshtur.

Për më tepër, krijuesit e dietës rekomandojnë marrjen e komplekseve të vitaminave dhe mineraleve gjatë humbjes së peshës, të cilat bëjnë të mundur kompensimin e mungesës së lëndëve ushqyese që janë konsumuar më parë me ushqim. Por mos e mashtroni veten - përgatitjet farmaceutike nuk do të jenë në gjendje të plotësojnë nevojën për përbërës të tillë edhe në një nivel minimal në mungesë të produkteve të ngurta në menu.

Përfitimet dhe dëmet, të mirat dhe të këqijat

vajza pi ujë me orë për humbje peshe

Përfitimi i vetëm i dietës me pije, përveç faktit që ajo heq shumë peshë të tepërt, është se zhvillon vullnetin.

Nëse keni mundur të mbijetoni një muaj pa ushqim të ngurtë, pa u shkëputur kurrë, atëherë kjo është e denjë për lavdërim. Vetëm i gjithë admirimi për qëndrueshmërinë e shpirtit zbehet në krahasim me dëmin që i bën trupit dieta e pirjes.

Për të humbur peshë pa dëmtuar shëndetin, një person duhet të konsumojë 1200 kcal çdo ditë, me kusht që të mos ketë aktivitet fizik. Dieta përfshin përdorimin e 2 litrave pije të pasura me energji në ditë. Edhe "pjata" me kalori më e lartë e kësaj diete - lëngu i derrit - përmban vetëm 40 kcal për 100 g produkt, gjë që qartësisht nuk arrin kërkesën ditore. Në të njëjtën kohë, nuk mund të pini vazhdimisht supë - më shpesh menuja përmban pije me një përmbajtje kalori prej më pak se 20 njësi.

Në lidhje me një kufizim të tillë të energjisë, trupi përjeton një avari. Lodhja ndodh, duke rezultuar në dhimbje koke, marramendje, dobësi, apati dhe madje edhe humbje të vetëdijes. E gjithë kjo është e qartë se nuk do të shkëlqejë duke hequr qafe kilogramët e tepërt.

Për shkak të mungesës së yndyrës në dietë (ato janë gjithashtu të rëndësishme për shëndetin, si lëndët e tjera ushqyese, vetëm në sasi të kufizuar), gjendja e lëkurës përkeqësohet. Shfaqet thatësi, lëkurë, mund të zhvillohen sëmundje dermatologjike, për të cilat ka një predispozitë. Flokët gjithashtu vuajnë - bëhen të çarë dhe të brishtë dhe bien më shumë.

Mungesa e proteinave ndikon negativisht në gjendjen e të gjitha organeve - qelizat shkatërrohen, nuk restaurohen, sinteza e disa enzimave dhe hormoneve është ndërprerë. Për të parandaluar këtë, trupi fillon të konsumojë masë të thatë muskulore, si rezultat, muskujt bëhen të dobët. Pas humbjes së peshës në një dietë me pije, lëkura e varur shfaqet në vend të depozitave të mëparshme yndyrore dhe asnjë ushtrim nuk mund të rivendosë shpejt lehtësimin e muskujve.

Bollëku i pijeve me fruta, perime dhe manaferra në meny mund të duket fillimisht si një zëvendësues i këndshëm dhe i shijshëm për ushqimet e ngurta. Megjithatë, në sasi të mëdha, të tilla "pjata" shpesh shkaktojnë alergji, edhe nëse nuk kanë ndodhur kurrë më parë. Agrumet dhe frutat e kuqe janë veçanërisht të rrezikshme. Përveç kësaj, acidi i frutave ndikon negativisht në gjendjen e stomakut dhe smaltit të dhëmbëve.

shishe me ujë për dobësim

Çdo agjërim, qoftë edhe i zbukuruar me pije të shijshme, është një stres kolosal për trupin. Ju nuk mund t'i drejtoheni kësaj metode, madje edhe për të hequr qafe 10-15 kg - nuk ia vlen shëndeti juaj. Për shkak të mungesës së zgjatur të ushqimit të ngurtë në dietë, qelizat e organeve vitale mund të vdesin, të cilat humbasin deri në 75% të aktivitetit të tyre. Më pas, rivendosja e gjendjes natyrore rezulton të jetë një detyrë jashtëzakonisht e vështirë dhe jo gjithmonë e mundshme.

Duhet të theksohet gjithashtu se pas një diete tridhjetëditore të pijes, fillon një dalje dyjavore prej saj. Kjo do të thotë që ushqimet e ngurta futen gradualisht në dietë.

Kjo është pozicionuar nga krijuesit e teknikës si humbje shtesë në peshë, por kjo është vetëm një vazhdimësi e një situate stresuese për trupin.

Nëse e neglizhoni këtë rregull dhe ktheheni në menunë e mëparshme menjëherë pas përfundimit të dietës, rezultati nuk do të jetë më i mirë. Një organizëm që ngadalëson metabolizmin e tij për shkak të një greve urie do të ruajë një sasi të madhe yndyre trupore në rast se eksperimenti përsëritet. Për shkak të kësaj, pesha e humbur kthehet shpejt.

A ka ndonjë alternativë?

Nëse një dietë me pije është kaq e dukshme dhe kaq e dëmshme, pse ekziston? Përgjigja është e thjeshtë - kërkesa krijon ofertë. Shumë njerëz e ndjekin këtë teknikë pa i kuptuar ndërlikimet e saj, kjo është arsyeja pse ata nuk korrin më pas frytet më të këndshme. Megjithatë, ka disa aspekte pozitive në këtë sistem të humbjes së peshës.

ujë të pijshëm për humbje peshe

Nëse ndiqni një dietë me pije jo më shumë se një javë, atëherë nuk do të ketë ndonjë dëm të veçantë për shëndetin.

Një opsion edhe më racional është të organizoni rregullisht 1 ditë agjërimi me pije me pak kalori për të ndihmuar trupin të ndihet më mirë pas konsumimit afatgjatë të ushqimeve jo shumë të shëndetshme.

Nëse nuk doni vetëm të shkarkoni, por të humbni peshë, atëherë mund të zgjidhni një version të butë të dietës së pijes, të llogaritur për një muaj. Në këtë rast, çdo javë zgjidhen 2 ditë jo të njëpasnjëshme, gjatë të cilave konsumohen vetëm pije me pak kalori. Në pjesën tjetër të ditëve, hartohet një menu racionale e ekuilibruar pa ushqime të skuqura, yndyrore, të kripura, të tymosura dhe produkte të tjera të dëmshme.

E rëndësishme!Ekziston edhe një version dy-javor i metodës, por nuk rekomandohet si ai tridhjetëditor.

Nga dieta e pirjes, mund të dallohet një parim i rëndësishëm, i cili vërtet ndihmon për të humbur peshë dhe për të përmirësuar trupin - duhet të pini shumë ujë çdo ditë, të paktën 1. 5 litra. Duhet të jetë ujë i pastër pa gaz, për shembull, ujë mineral, i filtruar ose i zier. Të gjitha pijet e tjera nuk përfshihen në marrjen ditore të lëngjeve.

konkluzionet

Dieta e pirjes nuk është një nga ato të balancuara dhe të dobishme për shëndetin, ajo mund të ndiqet jo më shumë se një javë, për të mos dëmtuar trupin tuaj. Opsioni klasik tridhjetëditor nuk miratohet nga asnjë mjek, kështu që ata që vendosin për një sistem të tillë ushqimor veprojnë me rrezikun dhe rrezikun e tyre. Një plumbçe prej 15 kg nuk është aq shumë, një rezultat i tillë mund të arrihet me ushqimin e duhur dhe aktivitet të rregullt fizik. Le të zgjasë më shumë, por shëndeti nuk do të vuajë.