Dieta e duhur për pankreatitin e pankreasit: një menu mostër

Vajza me pankreatit pankreatik ndjek një dietë

Kjo sëmundje e pakëndshme mund të prishë cilësinë e jetës së çdo personi dhe përveç kësaj, nëse i injoroni simptomat, mund të merrni pasoja edhe më të rënda. Një nga komponentët e procesit të trajtimit është një dietë për pankreatitin pankreatik, e cila nuk është inferiore në rëndësi ndaj trajtimit me ilaçe.

Shkaqet e sëmundjes

Pankreatiti i pankreasit është një sëmundje inflamatore që prek drejtpërdrejt indet e organit të sekretimit, prandaj ndikon në funksionalitetin e tij. Sekretimi (lëngu pankreatik i tripsinës), i cili merr pjesë në tretje, prishet, si rezultat i të cilit bëhet i pamundur neutralizimi i mjedisit acid në zorrë. Pastaj acidet përqendrohen atje dhe enzimat fillojnë të tresin indet përreth. Si rezultat, inflamacioni ndodh jo vetëm i kanaleve, zorrëve, por edhe i vetë pankreasit.

Mund të ketë shumë arsye për zhvillimin e sëmundjes. Le të identifikojmë më të zakonshmet:

 • Lëndimet dhe djegiet e traktit gastrointestinal.
 • Helmimi, duke përfshirë alkoolin.
 • Një bollëk ushqimesh yndyrore të patretshme.
 • Kërpudhat.
 • Sëmundjet infektive dhe virale.
 • Manipulimet endoskopike dhe kirurgjia.
 • Ndikimi i barnave, duke përfshirë antibiotikët.
 • Pirja e duhanit.

Një patologji e ngjashme mund të shkaktohet nga një predispozitë trashëgimore dhe stili i jetesës, një dietë e pabalancuar e pashëndetshme dhe marrja e medikamenteve në trajtimin e sëmundjeve të tjera.

Ushqyerja për pankreatitin tek të rriturit

Zhvillimi i sëmundjes nënkupton jo vetëm rregulla strikte për zgjedhjen e produkteve, por edhe pajtueshmërinë me parimet themelore të ushqimit të duhur të veçantë. Ato ndihmojnë pankreasin të përballet me detyrën e tij - prodhimin e enzimave për ndarjen përfundimtare të ushqimit.

 • Refuzimi i plotë i ushqimeve që kërkojnë çlirim të shtuar të enzimave, për shembull, ushqimet e skuqura. Shumica e pjatave përgatiten me zierje, pjekje ose avull.
 • Kalimi në vakte të pjesshme në pjesë të vogla. Regjimi optimal është 5-6 herë në ditë, 150-200 gram ushqim.
 • Në mënyrë optimale, zvogëloni sasinë e yndyrës së konsumuar në 40-50 gram në ditë. Për më tepër, ato duhet të shpërndahen në mënyrë të barabartë gjatë gjithë periudhës së zgjimit dhe të përdoren në gatim, dhe jo të hahen veçmas. Për shembull, patjetër do të duhet të hiqni dorë nga buka dhe gjalpi për çaj, sepse ngarkesa e yndyrës në pankreas është e padëshirueshme.
 • Dieta duhet të përmbajë proteina me origjinë shtazore, në një sasi të paktën 200 gram në ditë, kjo do të jetë rreth 60% e dietës.
 • Kripa në ushqim duhet të kufizohet në minimum nëse është e pamundur të refuzohet plotësisht. Norma maksimale është 2-3 gram në ditë.
 • Me një konsum standard të karbohidrateve (deri në 300-350 gram në ditë), sheqeri dhe ushqimet që përmbajnë sheqer duhet të kontrollohen nga afër. Ato nuk duhet të kalojnë normën prej 30-40 gram. Në mënyrë ideale, mund të përdoren zëvendësues të sheqerit si stevia.
 • Përjashtimi nga dieta presin edhe ushqimet që aktivizojnë rritjen e prodhimit të gazit (fryrje).
 • Ngrënia e ushqimit të ngrohtë bëhet normë, pasi ushqimi shumë i ftohtë ose i nxehtë shkakton sekretim më aktiv të enzimave.
 • Këshillohet që për pankreatitin, veçanërisht në formë akute, të kaloni në pjata të grira mirë, të grira, qull dhe kremoze.

Duhet të kuptohet se një kalim i plotë në ushqimin e pure dhe të copëtuar mund të çojë gjithashtu në pasoja negative. Pra, oreksi është i shtypur, një person fillon të humbasë peshë pa ndonjë arsye të dukshme, zhvillimi i anoreksisë është i mundshëm. Prandaj, sapo të hiqen kushtet akute dhe gjendja përmirësohet të paktën pak, mjekët me përvojë rekomandojnë t'i ktheheni konsumimit të ushqimeve të ngurta.

Të mirat e një diete për pankreatitin

Dieta për pankreatitin pankreatik, një menu mostër e së cilës do të shqyrtojmë më poshtë, padyshim ka avantazhet e saj. Një ushqyerje e tillë ndihmon për të përballuar lehtësimin e kushteve akute, si dhe për të parandaluar përkeqësimet e mëvonshme në të ardhmen. Për më tepër, për njerëzit që janë mbipeshë, gjë që gjithashtu nuk është aspak e mirë për shëndetin, kufizimet do t'i ndihmojnë ata të rikthehen më shpejt, duke hequr qafe rezervat e tepërta të yndyrës.

Disavantazhet e dietës për pankreatitin

Megjithatë, këto kufizime dietike kanë gjithashtu një sërë disavantazhesh që duhen marrë parasysh:

 • Kontroll i vazhdueshëm mbi regjimin dhe ushqyerjen.
 • Një listë e madhe e ushqimeve të ndaluara.
 • Nevoja për të përgatitur ushqim veç e veç.
 • Tundimi për të ngrënë ushqime të ndaluara kur pacienti nuk është vetëm.

Për më tepër, nëse rregullisht i jepni vetes indulgjenca, është e ndaluar, atëherë kjo është e mbushur jo vetëm me përkeqësime të shpeshta, por edhe me zhvillimin e sëmundjes në një formë kronike. Atëherë ndalimet e ushqimit do të duhet të respektohen deri në fund të jetës.

Produkte për pankreatitin

Për të shmangur pasojat negative, duhet të kuptoni qartë se cilat ushqime mund të jenë të dëmshme dhe cilat mund të konsumohen. Për më tepër, supat dhe drithërat bëhen baza e dietës.

Çfarë mund të hani

 • Drithërat: oriz, hikërror, bollgur, bollgur.
 • Mish pa dhjamë dhe shpendë.
 • Varietetet e peshkut me pak yndyrë.
 • Produkte të qumështit me aciditet dhe përmbajtje të ulët yndyre.
 • Perimet: kungull, kungull i njomë, karrota, panxhar, patate, kunguj.
 • Vezë, ekskluzivisht si pjesë e vakteve ose në formën e omëletave të ziera në avull.
 • Vaj (perime dhe gjalpë) në sasi të kufizuar.
 • Fruta që nuk është shumë e thartë dhe/ose e ëmbël.
 • Çajra bimorë, çajra të dobët jeshilë dhe të zinj.
 • Ujë mineral ende.

Çfarë nuk mund të hani

 • Produkte të tymosura.
 • Rosto.
 • Mish dhe peshk i yndyrshëm.
 • Salcice, salsiçe të vogla, salcice.
 • Produkte gjysëm të gatshme.
 • Ushqim i Shpejtë.
 • Ëmbëlsirat dhe çokollata.
 • Ëmbëlsira, akullore dhe pasta.
 • Kafe dhe kakao.
 • Furra buke e freskët.
 • Turshitë dhe konservimi.
 • Majonezë dhe salca të nxehta.
 • Erëza të nxehta.
 • Disa perime: lakra, hudhra, lëpjetë, rrepkë, qepë, piper zile.
 • Fasule të çdo lloji.
 • Kërpudha.
 • Disa fruta si bananet dhe rrushi.
 • Alkooli.

Tabela e dietës për lloje të ndryshme të pankreatitit

Sëmundja ndahet në disa nënspecie kryesore, dhe dieta për pankreatitin gjatë një përkeqësimi mund të ndryshojë nga ajo e rekomanduar për formën e saj kronike. Le të përmbledhim dallimet kryesore me disa fjalë.

Dietë për pankreatitin kronik

Në rrjedhën kronike të sëmundjes, dieta mund të dobësohet gjatë periudhave të faljes. Atëherë mund të përballoni pak më shumë. Megjithatë, kufizimet dietike do të jenë ende të pranishme gjatë gjithë jetës.

Dietë për pankreatitin akut

Gjatë periudhave të kushteve të rënda akute, mjeku zakonisht përshkruan disa ditë urie. Në shumicën e rasteve këta pacientë dërgohen në spital, ndaj stafi mjekësor do të kujdeset për respektimin e kufizimeve ushqimore.

Përndryshe, përdoret një dietë rreptësisht e kursyer me një ulje të përmbajtjes së kalorive në minimum. Kufizoni marrjen e yndyrës, përjashtoni të gjitha karbohidratet e ëmbël, të thartë, miell, të kripur, lehtësisht të absorbueshëm. Ju lutemi vini re se pankreatiti akut në mungesë të trajtimit në kohë dhe korrekt mund të çojë në shok dhe dështim të shumëfishtë të organeve.

Dietë me përkeqësim të pankreatitit

Siç u përmend tashmë, gjatë periudhave të acarimeve të pankreatitit kronik, dieta, e quajtur edhe "Tabela nr. 5", domosdoshmërisht bëhet më e rreptë. Rekomandohen ushqime të pjesshme, ushqime të pure, jashtëzakonisht të ngrohta.

Dietë për pankreatitin tek fëmijët dhe të rriturit

Sëmundja mund të ndodhë në njerëz të moshave të ndryshme, duke përfshirë fëmijët e vegjël. Është shumë e rëndësishme, duke bërë një zbritje për moshën, për t'i siguruar fëmijës ushqimin sa më të ekuilibruar dhe të larmishëm.

Dietë për pankreatitin reaktiv

Ekziston një lloj ushqimi në një gjendje të tillë që zhvillohet si pasojë e sëmundjeve ose dëmtimit të aparatit tretës, helmimeve, reaksioneve alergjike. Në përgjithësi, ajo përputhet me pothuajse të gjitha rregullat dietike për përkeqësimin e pankreatitit kronik.

Shtatzënia dhe pankreatiti

Trajtimi i nënave të ardhshme nga pankreatiti është po aq i vështirë sa diagnoza fillestare e tij. Situata është e ndërlikuar nga fakti se jo të gjitha medikamentet mund të përdoren pa rrezikun e dëmtimit të fetusit. Një ilaç shumë efektiv në një situatë të tillë është një dietë me yndyrna të kufizuara, një rritje në sasinë e proteinave të konsumuara, një kalim në ushqim të zier, me avull ose të pjekur. Përndryshe, ndalimet dhe rekomandimet për personat me pankreatit janë të përshtatshme edhe për gratë shtatzëna.

Dieta numër 5 për pankreatitin: menuja për javën

Puding me gjizë - një mëngjes i shijshëm në menunë e dietës së pankreatitit

e hënë

 • Mëngjesi: puding i bërë nga gjizë me pak yndyrë dhe salcë kosi, çaj bimor.
 • Snack: mollë e pjekur, kos.
 • Dreka: supë krem kungulli me patate, salcë kosi.
 • Rostiçeri pasdite: omëletë me avull, lëngu i trëndafilit.
 • Darka: peshk i zier në avull pa yndyrë, sallatë panxhar.

e martë

 • Mëngjesi: makarona, qofte shpendësh të ziera në avull.
 • Snack: pelte frutash.
 • Dreka: gjeldeti i zier, pure patatesh, çaj.
 • Rostiçeri pasdite: pure molle, qumësht i pjekur i fermentuar me pak yndyrë.
 • Darka: puding me gjizë, zierje bimore.

e mërkurë

 • Mëngjesi: qull me qumësht orizi, çaj.
 • Snack: omëletë në avull, çaj bimor.
 • Dreka: zierje kungull i njomë dhe kungull i njomë, rrotull viçi i pjekur.
 • Rostiçeri pasdite: djathë me pak yndyrë, biskota të thata, supë me trëndafil.
 • Darka: tavë me gjizë.

e enjte

 • Mëngjesi: tërshërë qumështi, çaj jeshil i dobët.
 • Snack: qull kungull.
 • Dreka: petë të ziera me qofte të ziera në avull.
 • Rostiçeri pasdite: pelte nga frutat e stinës.
 • Darka: omëletë me avull, kefir me pak yndyrë dhe jo acid.

e premte

 • Mëngjesi: puding me gjizë, një lugë salcë kosi, çaj.
 • Snack: pelte frutash, çaj trëndafili.
 • Dreka: supë krem kungulli me patate dhe salcë kosi, peshk i zier në avull, qumësht i pjekur i fermentuar.
 • Rostiçeri pasdite: mollë të pjekura, kefir.
 • Darka: sallatë me mish viçi të zier, karrota të ziera dhe panxhar.

e shtunë

 • Mëngjesi: biskota me djathë me pak yndyrë, çaj trëndafili.
 • Rostiçeri: gjizë, zierje bimore.
 • Dreka: perime të ziera, qofte viçi të ziera në avull.
 • Rostiçeri pasdite: pelte frutash.
 • Darka: supë me merluc të zier në avull, kunguj dhe karrota.

të dielën

 • Mëngjesi: pulë e zier në avull, çaj.
 • Snack: pure perimesh në avull.
 • Dreka: zierje me perime të lejuara, viçi pa dhjamë të zier në avull, komposto me fruta të thata.
 • Rostiçeri pasdite: kefir me pak yndyrë dhe jo acid.
 • Darka: omëletë me avull, lëngu i trëndafilit.

Shembuj të recetave për dietën numër 5 për pankreatitin

Kotelet me avull

Kotoleta viçi të ziera në avull në dietën e dietës numër 5 për pankreatitin

Përbërja

 • Mish viçi ose viçi - 400 gram.
 • Vezë pule - 1 copë.
 • Një fetë bukë bajate.
 • Thërrime buke - sa do të marrin.
 • Kripa është minimale.

Përgatitja

Mishi i viçit ose i viçit lahet mirë, thahet me peshqir letre, pastrohet nga himeni, përdredhet përmes një mulli mishi. Buka bajate ngjyhet me qumësht, brumoset, dërgohet te mishi dhe aty shtohet pjesa tjetër e përbërësve. Me duar të njomura me ujë të ftohtë formojmë koteleta, i rrotullojmë në thërrime buke, i ziejmë me avull për 35-40 minuta.

Supë me petë qumështi

Për pankreatitin lejohet supa me petë me qumësht

Përbërja

 • Qumësht i plotë - 300 mililitra.
 • Ujë - 200 mililitra.
 • Petë - 100 gram.
 • Sheqeri (zëvendësues) - 1-1, 5 lugë gjelle.
 • Kripa është në majë të thikës.
 • Vaj - 0, 5 lugë çaji.

Përgatitja

Qumështi derdhet në një tenxhere, vihet në valë, derdhet uji, vihet përsëri në valë. Zjarri zvogëlohet në minimum, në qumështin e vluar hidhen kripë, sheqer, petët, zihen për 10-15 minuta, duke i përzier vazhdimisht dhe duke i skremuar. Në fund të gatimit hidhni një copë gjalpë ose gjysmë luge çaji vaj vegjetal, lëreni të ziejë për 3-5 minuta.

rezultatet

Meqenëse dieta 5p për pankreatitin, menyja për javën për të cilën kemi studiuar tashmë, pothuajse plotësisht përjashton të gjitha ushqimet që rrisin formimin e acidit, ngarkesa në pankreas zvogëlohet ndjeshëm. Kjo ndihmon në ndalimin e shpejtë të simptomave në kushte akute dhe reaktive, si dhe në parandalimin e acarimeve në forma kronike.

Vlerësimet e nutricionistëve

Nutricionistët profesionistë besojnë se ushqimi i duhur për një sëmundje kaq komplekse dhe të rrezikshme si pankreatiti, "funksionon" së bashku me trajtimin me ilaçe. Ndonjëherë respektimi i një diete të rreptë mund t'ju ndihmojë të ndaloni marrjen e medikamenteve. Sidoqoftë, duhet të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm dhe të mos bëni kurrë vetë-mjekim. Të gjitha kufizimet dietike, si dhe trajtimi me pilula, ilaçe duhet të kryhen ekskluzivisht nën mbikëqyrjen e një mjeku.