Si të humbni peshë në një dietë me shalqi: menu, rregulla, veçori, rishikime

Shalqiri konsiderohet si një delikatesë e preferuar e shumë njerëzve. Përveç shijes së sheqerit, është edhe shumë i shëndetshëm. Ka një përbërje të gjerë të substancave të nevojshme për jetën.

Me ndihmën e kësaj kokrra të kuqe të mrekullueshme të vjeshtës, ju mund të humbni një sasi të mjaftueshme kilogramësh shtesë pa humbur vitaminat dhe mineralet e rëndësishme për trupin.

Dieta me shalqi mund të përdoret jo vetëm për humbje peshe, por edhe për të zgjedhur një menu për të pastruar trupin nga toksinat dhe lëngjet e mbajtura.

Vajza shpëton nga kilogramët e tepërt me ndihmën e një diete me shalqi

Pavarësisht sasisë së kilogramëve të tepërt, tolerohet mirë, përthithet nga stomaku dhe nuk krijon ndjenjë dhune ndaj vetes.

Parimet themelore të dietës së shalqirit

Dieta është një përbërje specifike diete me numërim të saktë të kalorive dhe periudha kohore.

Nutricionistët zhvillojnë opsione për të humbur peshë pa dëmtuar trupin e njeriut.

Dieta e shalqirit përfshin një dietë të rreptë për një periudhë të kufizuar kohore.

Tre përfitimet kryesore të një diete:

 1. Përzgjedhja e vetëm produkteve të dobishme;
 2. numërimi i saktë i kalorive;
 3. Shpërndarja kompetente e kohës për ushqim.

Sa i përket dietës me shalqi, nutricionistët mund t'ia përshkruajnë atë pothuajse çdo të dyti që aplikon. sepsedieta me shalqi ka shumë pak kundërindikacionedhe ky frut i ëmbël aromatike nuk do ta detyrojë trupin të përdhunojë, por, përkundrazi, do të japë kënaqësi.

Përfundimisht,ju hani frutat tuaja të preferuara - ju merrni rezultatin e dëshiruar.

Feta të lëngshme dhe të shijshme të shalqirit ju lejojnë të humbni peshë me kënaqësi

Si të zgjidhni një shalqi

Ekzistojnë disa opsione të menusë për dietat për humbje peshe të bazuara në shalqi. Cilado që zgjidhet si bazë,hapi i parë është të zgjidhni manaferrat e duhura.

Për një rezultat të suksesshëm të humbjes së peshës, zgjidhen vetëm fruta të pjekura dhe pa asnjë dëmtim.Është më mirë të zgjidhni një shalqi me madhësi mesatare, jo më shumë se 10 kg.Ky opsion jep më shumë siguri se fruti është plotësisht i pjekur dhe pa aditivë kimikë.

Më shumëKa disa mënyra për të testuar një shalqi për nitrate dhe pjekuri.Nëse një pjesë e tulit të një shalqiri hidhet në një gotë me ujë, atëherë, në mungesë të aditivëve, uji duhet vetëm të bëhet i turbullt, dhe në prani të nitrateve, ngjyra e ujit në gotë do të ndryshojë.

Kur pritet një shalqi i pjekur, ai ka kokrra sheqeri në sipërfaqen e tulit.

Ushqimet e lejuara në dietë

Dieta me shalqi, si mjet për të humbur peshë.menyja nënkupton jo vetëm bazuar vetëm në shalqi.

Në një dietë me shalqi, mund të hani një shumëllojshmëri frutash dhe manave.

Këtuprodukte të tjera me siguri do të vijnë në shpëtim, domethënë:

 • fruta (me përjashtim të bananes - për shkak të nivelit të lartë të kalorive);
 • perime;
 • drithëra;
 • mish pa dhjamë peshku dhe pule (është më mirë t'i jepet përparësi pjesës së gjoksit).

Të gjithë përbërësit ndihmës nuk duhet të skuqen. Çdo gjë duhet konsumuar ekskluzivisht e freskët dhe e zier.

Sekuenca e dietës sipas ditës

Sipas udhëzimeve,shalqini duhet të merret me çdo vakt, por jo më shumë se 5 kg gjatë ditës.

Një vajzë me synimin për të humbur peshë ha shalqi me çdo vakt

Para se të filloni dietën, së pari duhet ta futni këtë kokrra të kuqe në dietë për disa ditë,duke filluar me 2-3 copë fruta jugore aromatike në ditë.Dhe pas përfundimit të dietës me shalqi, gjithashtu zvogëloni gradualisht dozën gjatë 3 ditëve.

Një procedurë e tillë forcuese është e nevojshme për të parandaluar diarrenë dhe refleksin e gojës gjatë dhe pas dietës. Nëse e shpërfillni këtë pikë, atëherë rezultati i dietës së shalqirit nuk do të jetë një figurë e hollë, por toksikozë dhe diarre.

Është e rëndësishme të dini!Shalqiri largon lëngun e tepërt nga trupi, jo yndyrën e trupit. Në këtë drejtim, gjatë dietës përpiquni të lëvizni më shumë në mënyrë që për shkak të aktivitetit fizik, lëkura të shtrëngohet, dhe të mos ulet.

Aktiviteti fizik është thelbësor gjatë dietës me shalqi.

Çfarë duhet të përjashtoni nga dieta

Cilat ushqime do të ndërhyjnë në dietën e shalqirit për humbje peshe:

 • absolutisht të gjitha ushqimet me yndyrë;
 • mish i tymosur;
 • djathëra me përqindje të lartë yndyre;
 • vezë;
 • produkte qumështi;
 • një sasi të madhe sheqeri.
Shumica e ushqimeve jo të shëndetshme dhe të yndyrshme janë të ndaluara gjatë dietës me shalqi

Shalqiri në kombinim me ushqimet e mësipërme do të sigurojë shqetësime të rënda të stomakut dhe mund të çojë në rrahje të zemrës, rritje të prodhimit të gazit dhe fryrje. Dhe rezultati i dëshiruar - hollësia - nuk do të arrihet.

Përfitimet e dietës

Pse të ndalemi në dietën e shalqirit për humbje peshe? Puna është seshalqiri është i lirë, ka shije të shkëlqyerdhe kontribuon në ngopjen e shpejtë të trupit. Me këtë opsion diete, një person shijon si ushqimin ashtu edhe rezultatin, i cili padyshim do të kënaqet.

Kjo dietë mund të përdoret në fund të verës dhe në vjeshtë, kur zgjedhja e frutave është e madhe, ato janë të freskëta dhe plot vlera ushqyese.

Humbje efektive peshe pa shterim falë dietës me shalqi

Zakonisht, në këtë kohë të vitit, një person nuk përjeton probleme globale në formën e mungesës së vitaminës, lodhjes, urisë diellore, prandajdieta nuk do të prishë metabolizmin dhe nuk do të çojë në rraskapitje në vend të humbjes së peshës.

Dietë për humbje peshe

Ne ofrojmë disa opsione menuje për dietën me shalqi për humbje peshe. Mjafton të zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë dhe më të rehatshmen për veten tuaj.

Menu 3 ditore

1 dite:

 • Mëngjesi: 1 fetë shalqi me 1 shtresë bukë Borodino dhe jo më shumë se 100 g gjizë pa yndyrë.
 • Dreka: 3-4 copë shalqi, 200 gr. gjoks pule të zier.
 • Rostiçeri pasdite: 2-3 feta shalqi.
 • Darka: 2 feta shalqi dhe 200 gr. oriz i zier.
 • Para gjumit: 2-3 copë shalqi.
Oriz i zier për darkë në menunë e dietës me shalqi për humbje peshe

dita e dyte:

 • Mëngjesi: 1 fetë shalqi, bukë kokërr dhe sanduiç djathi me pak yndyrë.
 • Dreka: 3-4 copë shalqi, 200 gr. peshk i zier.
 • Rostiçeri pasdite: 2-3 feta shalqi.
 • Darka: 2 feta shalqi dhe 200 gr. hikërror i zier.
 • Para gjumit: 2-3 copë shalqi.

Dita 3:

 • Mëngjesi: 1 copë shalqi, 1 shtresë bukë krunde dhe 100 gr. sallatë me perime.
 • Dreka: 3-4 copë shalqi, 200 gr. perime të ziera.
 • Rostiçeri pasdite: 2-3 feta shalqi.
 • Darka: 2 feta shalqi dhe 200 gr. tërshërë të zier të mbështjellë.
 • Para gjumit: 2-3 copë shalqi.

Me këtë menu diete, mund të pini ujë dhe çaj të lehtë.Kjo metodë është krijuar për fillestarët., pra për herë të parë duke përdorur dietën me shalqi.

Duke respektuar një dietë me shalqi, nuk duhet të harroni frutat e shëndetshme.

Menu 5 ditore

Kur zgjidhni këtë metodënumri i kilogramëve të humbur do të rritet me 1. 5 herë, ndryshe nga opsioni i parë.

Këtu, thelbi i dietës është të konsumoni vetëm shalqi dhe bukë të zezë.

Për 5 ditë, çdo mëngjes ka vetëm tul shalqini, për drekë dhe darkë, shalqi me shtimin e bukës. Në mes, shalqi në çdo formë dhe në sasi të pakufizuar,gjëja kryesore është të mos e tejkaloni normën ditore(10 kg me lëng ose 6 kg tul).

Bukë e zezë për drekë dhe darkë në menunë e dietës 5 ditore me shalqi

Kjo dietë me shalqi është krijuar për humbje të shpejtë në peshë.Menuja, nga njëra anë, është shumë e thjeshtë, dhe, në të njëjtën kohë, shumë komplekse. Jo të gjithëve u jepet lehtësisht refuzimi i ushqimit të zakonshëm dhe përdorimi i vetëm frutave jugore.

Shënim! Kjo metodë ka kundërindikacione. Për njerëzit me sëmundje të traktit gastrointestinal dhe imunitet të dobësuar, është më mirë të provoni opsionin e butë 3-ditor të sugjeruar më sipër.

Menu 7 ditore

Është jashtëzakonisht e vështirë të qëndrosh në një shalqi për një javë. Kjo është arsyeja pse ekspertët kanë zhvilluar një menu 7-ditore me ushqim shtesë.

Mëngjesi i dietës së shalqirit, duke përfshirë fruta me tul shalqini

Rregulli kryesor i këtij opsioni është alternimi i vakteve.ditën e parë dhe të dytë gjatë gjithë javës.

1 dite:

 • Mëngjesi: tul shalqini dhe 2 fruta të tjera;
 • Dreka: sallatë me çdo perime me vaj ulliri dhe barishte, plus shalqi;
 • Rostiçeri pasdite: shalqi dhe gjithashtu çdo 2 fruta;
 • Darka: perime të ziera dhe shalqi të freskët;
 • Para gjumit: shalqi.

dita e dyte:

 • Mëngjesi: shalqi, bukë drithëra me një fetë djathë me pak yndyrë;
 • Dreka: lëng mishi me shalqi dhe gjoks pule me krutona për bukë të zezë;
 • Rostiçeri pasdite: shalqi;
 • Darka: shalqi dhe çdo drithë e zier;
 • Para gjumit: shalqi.
Në një dietë me shalqi, duhet të pini ujë ose çaj ndërmjet vakteve.

Sigurohuni që të pini ujë dhe çaj midis vakteve.Me një dietë të tillë, 5-6 kilogramë shtesë do të fluturojnë pa lënë gjurmë.

Ndikimi i një ushqimi të tillë në trup

Kjo kokrra të kuqe e madhe përmban një kompleks të pasur të vitaminave të grupeve A, B, C, E, si dhe acide askorbike dhe folike.

Përveç të gjitha sa më sipër, shalqiri ka thithur kalcium, magnez, hekur, kalium dhe natrium. E gjithë kjo është jetike për ekzistencën njerëzore.

Shalqiri është një kokrra të kuqe e pasur me një kompleks vitaminash

Veprimet e kryera nga shalqiri në trup:

 • eliminon lëngun e tepërt për shkak të veprimit diuretik;
 • falë lëngut largon toksinat, toksinat dhe depozitat e kripës;
 • normalizon funksionin e zorrëve;
 • qetëson sistemin nervor;
 • plotëson mungesën e hekurit në anemi;
 • Gezuar;
 • ndihmon në përmirësimin e funksioneve seksuale tek meshkujt;
 • pastron veshkat nga gurët dhe rëra.

Si çdo produkt,shalqiri ka kundërindikacione.Më vjen mirë që ka vetëm disa prej tyre: diarre dhe dhimbje barku, çrregullime urinare dhe diabeti mellitus.

Shalqiri përmirëson mirëqenien dhe gëzon

Rezultatet dhe këshillat

Nëse mbani një dietë pa shkelur kushtet ushqyese, atëherë rezultatet do të befasojnë këndshëm.Duke iu përmbajtur menusë për 3 ditë, mund t'i thoni lamtumirë 2 kg.Nëse zgjidhni opsionin 5 ditë, do të duhen të paktën 4 kg. Epo, në një javë ka çdo shans për të humbur nga 5 në 8 kg.

Mendimet e nutricionistëve për zgjedhjen e menusë së dietës së shalqirit si mjet për humbje peshe ndryshojnë. Disa besojnë se kjo është një mënyrë e mirë për të pastruar trupin, si dhe për të humbur peshë efektive në një kohë të shkurtër.

Të tjerë, përkundrazi, protestojnë fuqishëm dhe e konsiderojnë një dietë të tillë fatale për stomakun dhe sistemin gjenitourinar.

Një dietë me shalqi mund të çojë në probleme me stomakun

Zgjedhja është vetëm për personin që dëshiron të humbasë peshë. Në çdo rast, duhet të mbahet mend separa një diete, duhet të konsultoheni me një specialist, për të shmangur përkeqësimin e shëndetit dhe prishjen e funksionimit të organeve të ndryshme.

Shalqini i përket familjes së kungujve, pavarësisht se shumë njerëz janë mësuar ta konsiderojnë atë si kokrra të kuqe ose fruta. Dihet se arbuz kontribuon në zhvillimin e inteligjencës dhe vëmendjes.

Vajza para dhe pas humbjes së peshës në një dietë me shalqi

Dieta me shalqi është zgjedhja e duhur për humbje peshe.Specialistët-nutricionistë mund të zhvillojnë një menu për secilin individualisht me mbipeshë serioze, në varësi të shkallës së obezitetit. Kjo është e vetmja dietë që do të tërheqë çdo person që dëshiron të korrigjojë figurën e tij.

Është vërtetuar se me pirjen e shalqirit, jo vetëm humbet pesha e tepërt, por përmirësohet edhe qarkullimi i gjakut, forcohen thonjtë dhe flokët, si dhe humori.

Dieta është padyshim pozitive.Për më tepër, në verë, dëshira për të ngrënë ushqim të fortë zvogëlohet me 2 herë, dhe dëshira për të pirë, përkundrazi, rritet. Pra, pse të mos kombinoni biznesin me kënaqësinë?

Një bonus i mirë për të humbur peshë në një dietë me shalqi - flokë të fortë dhe të bukur

Si përfundim, do të doja të theksoja: duke u ulur në një dietë me shalqi, ju mund të humbni peshë mirë, të shtrëngoheni, të ngopni trupin me vitaminat dhe mineralet që mungojnë dhe, natyrisht, të shijoni shalqinin tuaj të preferuar.