Si mund të humbni shpejt dhe në mënyrë efektive 7 kg në një javë në shtëpi?

si të humbni 7 kilogramë në javë

Jeni të sigurt që dëshironi të humbni 7 kg në javë? Kjo është një detyrë shumë e vështirë. Nuk është e pamundur, por humbja e shpejtë e peshës mund të ketë ndikim në shëndetin tuaj. Nëse po kërkoni një mënyrë të garantuar për të humbur 7 kg në javë, përgatituni për respektimin e rreptë të kushteve të caktuara. Kjo humbje dramatike e peshës kërkon një kufizim të rëndë dietik që nuk mund të ndiqet në afat të gjatë.

Sa mund të humbni peshë në një javë?

Masa yndyrore e trupit është afërsisht 7500 kcal (31401 kJ). Për të humbur 1 kg në javë, ose duhet të rrisni djegien e kalorive me 500 kcal (2000 kJ) në ditë ose të zvogëloni konsumin e energjisë me këtë sasi. Kjo do të thotë që ju duhet të vraponi për rreth 1 orë në ditë, ose të zvogëloni porcionet tuaja të ushqimit me ¼.

Duke reduktuar marrjen e përditshme të kalorive dhe duke minimizuar përqindjen e karbohidrateve, lëngjet do të largohen nga trupi. Kjo do t'ju ndihmojë të humbni deri në 3 kg në javë. Por rezultati do të jetë një ngadalësim i metabolizmit, lodhje. Dhe pas kalimit në një dietë të rregullt, pesha do të kthehet. E njëjta gjë është e vërtetë për një person në një dietë për humbje peshe 7 kg në javë në shtëpi.

Por me një qasje të arsyeshme, mund të humbni peshë brenda një jave, të hiqni ujin e tepërt nga trupi, të pastroni trupin dhe të filloni të formësoni figurën. Si mund të arrihet kjo? Si të humbisni 7 kg në 1-2 javë?

Ushtrime

Gjithmonë dhe kudo ecni

ecja për humbje peshe

Duhet të shkosh në dyqan ushqimor? Mos shkoni me makinë, shkoni në këmbë. Duhet të ngjitesh në katin e pesëmbëdhjetë? Ngjiteni në këmbë, mos përdorni ashensorin.

Regjistrohu për një seksion dhe duhet të shkosh në trajnim? Vetëm në këmbë! Përfitoni nga çdo mundësi për të ecur, ecja është e shkëlqyer për të djegur ato kalori shtesë. Ecja është aleati juaj më i mirë për të humbur 7 kg në një javë në shtëpi.

Bleni një hapamatës

Hapamometri do të numërojë numrin e hapave që bëni gjatë ditës. Kjo është një pajisje shumë e vogël dhe mund ta mbani në xhep ku askush nuk do ta shohë. Një hapamator i mirë konverton numrin e hapave të ndërmarrë në kalori të djegura. Ata ia vlejnë!

Mos harroni të ngroheni përpara se të bëni ndonjë ushtrim.

ushtrime efektive për humbje peshe

Luaj muzikën tuaj të preferuar të kërcimit për ta bërë atë më argëtuese dhe më të lehtë. Ngrohja dhe shtrirja do t'ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë nga ushtrimet tuaja.

Shembuj të ushtrimeve të ngrohjes:

 • -20 shtytje, 20 squats dhe 20 burpee. (Burpee është kur kërceni, pastaj bini poshtë dhe bëni shtytje, pastaj në një rreth. )
 • -Vrapim intensiv në vend për 1 minutë, i ndjekur nga 1 minutë vrapim i lehtë në vend.

Provoni stërvitjen në interval

stërvitje me intervale për humbje peshe

Stërvitje në intervalËshtë kur bëni vetëm ushtrime vërtet intensive për një periudhë të shkurtër kohore, pas së cilës bëni ushtrime me intensitet mesatar ose të lehtë shumicën e kohës.

Në disa studime, shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit që përdorin stërvitje me intervale përfundojnë duke ushtruar për periudha më të shkurtra kohore dhe djegin më shumë kalori sesa njerëzit që ushtrojnë me intensitet të moderuar gjatë gjithë stërvitjes së tyre. Dhe kjo është pikërisht ajo që na duhet nëse kërkojmë një mënyrë për të humbur peshë me 7 kg në javë në shtëpi dhe për të hequr barkun dhe grykën.

Shembull i stërvitjes me intervale: Duhet të vraponi 4 xhiro në një stadium klasik (çdo katër xhiro është një milje), kështu që vraponi xhiron e parë sa më shpejt që të mundeni dhe më pas vraponi me shpejtësinë tuaj normale për tre xhirot e mbetura.

Filloni të luani një sport ekipor si futboll, basketboll, volejboll ose tenis

sport ekipor për humbje peshe

Gjëja më e mirë për sportet ekipore është se gjithçka ka të bëjë me konkurrencën.. . . Konkurrenca ju detyron të bëni më të mirën. Përveç kësaj, kjo është një lojë, dhe çdo lojë është argëtuese dhe koha në lojë nuk fluturon dukshëm, si dhe kaloritë e djegura.

Përdorni pajisje kardiovaskulare

makina kardiovaskulare për humbje peshe

Nëse nuk keni pajisje kardiovaskulare në shtëpi, merrni parasysh të shkoni në palestër, e cila ka gjithçka që ju nevojitet për kardio me cilësi të lartë, të sigurt dhe humbje të shpejtë në peshë.

Këtu janë llojet kryesore të pajisjeve kardiovaskulare, shikoni cilat janë më të mirat për ju:

 • Treadmill. . . Mund të ndiheni më keq në rutine sesa në vrapimin e rregullt klasik, por ky opsion është padyshim më i mirë se asgjë. Mundohuni të gjeni një ritëm të mirë dhe të shpejtë që ju bën të djersiteni.
 • Trajner eliptik. . . Ju mund ta vendosni vetë rezistencën e pedaleve, ky është një stërvitje kardio e shkëlqyer.
 • Biçikletë e palëvizshme. . . Ngjashëm me trajnerin eliptik, një biçikletë stërvitore është një mënyrë e shkëlqyer për të humbur peshë dhe djegur ato kalori shtesë.

Bëni ndër-stërvitje

trajnim kryq për humbje peshe

Trajnim kryqpërfshin një sërë ushtrimesh të ndryshme të forcës dhe qëndrueshmërisë aerobike që përfshijnë të gjitha pjesët e trupit tuaj. Regjimet ndër-stërvitore si CrossFit mund të mos jenë alternativa më e mirë për djegien e shpejtë të shumë kalorive (ato janë më mirë të zëvendësojnë yndyrën për masën muskulore), por megjithatë ia vlen të provohet.

Vallëzoni gjatë gjithë natës!

kërcime për humbje peshe

Për të çliruar me të vërtetë aftësitë tuaja aerobike dhe në një për të humbur shpejt 7 kg në një javë në shtëpi, provoni të kërceni. Edhe nëse kërceni në shtëpi është tashmë mirë, dhe nëse shkoni në një shkollë të veçantë kërcimi, atëherë është thjesht super.

 • -Mund të provoni diçka si klasat bazë të kërcimit xhaz, pop ose hip-hop.
 • -Mund të provoni gjithashtu programin e fitnesit të vallëzimit Zumba, i cili kombinon muzikën pop latine dhe të huaj në një stërvitje fantastike. Zumba, si mësimet e rregullta të kërcimit, mësohet nga një instruktor kërcimi.

Këshilla dhe truke për ata që duan të humbin 5 kg në javë

Hapi i parë për të vendosur se si të humbni peshë me 5-7 kg në javë në shtëpi është ndryshimi i dietës. Nuk ka nevojë t'i përmbaheni kufizimeve strikte javore për një kohë të gjatë. Por është e mençur të përjetësoni disa zakone të shëndetshme.

Ulni sasinë e produkteve të pjekura të bardha

Nuk rekomandohet të përjashtohen plotësisht karbohidratet nga dieta për një kohë të gjatë. Por humbja e peshës me 7 kg në një javë nuk do të funksionojë pa të. Kufizoni produktet e pjekura të bardha, minimizoni pjatat anësore. Përfshini proteinat në menu, shumë perime.

Ulni sheqerin

Sheqeri i tepërt në dietë është një shkak i zakonshëm i fryrjes. Më pak ëmbëlsira = bark më i sheshtë dhe përfitime shtesë si reduktimi i rrudhave, përmirësimi i shëndetit.

Shtoni perime

Hani perime në vend të pjatave anësore. Shënim: Perimet nuk janë të barabarta me frutat, të cilat janë të pasura me sheqer.

Përshpejtoni metabolizmin tuaj

perime për të përshpejtuar metabolizmin

Proteinat, fibrat, çaji jeshil ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit - ky është një fakt i rëndësishëm për njerëzit që pyesin se si të humbasin 7 kg në një javë pa mbajtur dietë.

Trajnimi

Mjekët e ndalojnë kategorikisht humbjen e shpejtë të peshës, duke besuar se kjo çon në stres dhe pasoja të tjera të pakëndshme për trupin. Por nëse ndiqni saktësisht rekomandimet e ekspertëve, probleme të tilla mund të shmangen. Humbja e peshës në një javë është mjaft e mundur nëse ndiqni dietën e duhur dhe bëni ushtrime për të humbur peshë.

peshimi pas humbjes së peshës

Para se të filloni të humbni 7 kg në vetëm një javë, duhet të përgatiteni për ndryshimet e ardhshme. Meqenëse lëndët ushqyese reduktohen ndjeshëm në dietë, do t'ju duhet të kompensoni mungesën e tyre në trup. Në këtë drejtim, gjatë dietës, është e nevojshme të merren vitamina në tableta.

Sa i përket aktivitetit fizik, edhe trupi duhet të jetë i përgatitur për to. Është e rëndësishme të ngroheni përpara se të kryeni një grup ushtrimesh.

Kjo metodë e humbjes së peshës nuk rekomandohet në rastet e mëposhtme:

 • gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji;
 • në prani të sëmundjeve të mëlçisë, traktit gastrointestinal, diabeti mellitus;
 • gjatë periudhës së marrjes së medikamenteve.

Si të humbisni 7 kg në javë në shtëpi?

Provoni udhëzimet e mëposhtme për t'ju ndihmuar të humbni 5-7 kg në javë. Ata nuk janë të komplikuar, ata do t'i përshtaten çdo personi.

Mëngjesi dietik

Hani vezë për mëngjes çdo ditë. Mund t’i gatuani në mënyra të ndryshme për të shmangur monotoninë. Por nëse doni të humbni 7 kg, përjashtoni kripën dhe erëzat e tjera. Ato shkaktojnë mbajtjen e ujit në trup.

Dreka diete

Një drekë e përshtatshme për një dietë të shpejtë është viçi pa dhjamë i plotësuar me perime. Pa yndyrë, djathë, bukë, salcë të yndyrshme.

Darka diete

Për darkë, një variant i drekës do të funksionojë. Zgjidhni një porcion me pulë të zier ose të zier (jo të skuqur), peshk, ushqim deti me një porcion perimesh si pjatë anësore. Darka nuk duhet të jetë më shumë se 2/3 e drekës.

Programi i të ushqyerit për të humbur peshë në një javë

Duke ndjekur saktësisht këtë dietë, mund të humbni pesë deri në nëntë kilogramë. Gjatë ditës, duke ndjekur këtë dietë, duhet të pini të paktën dy litra ujë të ngrohtë.

Kjo dietë "Hube peshë në një javë" është e kombinuar, domethënë kombinon saktë produktet. Falë kësaj, proceset metabolike në trup përmirësohen dhe ju po humbni me shpejtësi peshën e tepërt. Ditët më të vështira, në të cilat duhet të tregoni më shumë vetëkontroll, janë të parat, të tretat dhe të fundit.

Menyja e programit të të ushqyerit për të humbur peshë në javë:

e hënë

 • Mëngjesi: një fetë djathë i fortë, një bukë e thekur dhe një gotë kefir (pa yndyrë).
 • Dreka: fasule (njëqind gramë), sallatë perimesh me luledielli ose vaj ulliri, çaj pa sheqer ose lëng të freskët (një gotë).
 • Darka: fasule (njëqind gramë), sallatë e lehtë me perime, lëng i freskët (një gotë).

e martë

 • Mëngjesi: gjizë me pak yndyrë (njëqind gram), çaj pa sheqer.
 • Dreka: fasule (njëqind gramë), sallatë perimesh me një sasi të vogël lakër turshi të kuqe, çaj pa sheqer ose lëng të freskët (një gotë).
 • Darka: fasule (njëqind gramë), peshk i zier (njëqind gramë), çaj pa sheqer ose i freskët.

e mërkurë

 • Mëngjesi: kefir me pak yndyrë (250 mililitra), një fetë e vogël djathi dhe bukë e thekur.
 • Dreka: fasule (njëqind gramë), sallatë perimesh, çaj jeshil ose i freskët.
 • Darka: fasule (njëqind gramë), sallatë perimesh, lëng domate.

e enjte

 • Mëngjesi: gjizë me pak yndyrë (njëqind gramë), çaj jeshil pa sheqer ose kafe.
 • Dreka: fasule (njëqind gramë), sallatë frutash me kos me pak yndyrë.
 • Darka: oriz i gatuar pa kripë (pesëdhjetë gramë), mish pule i gatuar (njëqind gramë), çaj pa sheqer ose i freskët.

E premtja e programit të ushqyerjes "Hube peshë në një javë".

 • Mëngjesi: kos me pak yndyrë (njëqind gramë), kafe pa sheqer ose të freskët.
 • Dreka: fasule (njëqind gramë), sallatë e lehtë me perime ose lakër turshi.
 • Darka: fasule (njëqind gramë), sallatë perimesh me vaj ulliri, patate të gatuara në uniformën e tyre (dy copa), domate e freskët.

e shtunë

 • Mëngjesi: djathë i fortë (pesëdhjetë gram), bukë e thekur dhe kafe pa sheqer.
 • Dreka: gjizë me pak yndyrë (njëqind gram), sallatë e lehtë me perime, e freskët.
 • Darka: fasule (dyqind gram), çdo frut (njëqind gram).

të dielën

 • Mëngjesi: kos me pak yndyrë ose gjizë (njëqind gramë), kafe pa sheqer.
 • Dreka: fasule (njëqind gramë), sallatë e lehtë me perime.
 • Darka: supë me perime (dyqind gramë), fasule (njëqind gramë), grejpfrut i freskët ose portokall.

Fasulet duhet të zihen ose të konservohen, dhe njëqind gram nga frutat ose manaferrat tuaja të preferuara mund të përdoren si meze të lehtë midis mëngjesit dhe drekës.

Dieta me çokollatë

Çokollata përshpejton metabolizmin dhe ruan shëndetin. Çokollata e zezë e cilësisë së lartë me përmbajtje të lartë antioksidantësh mbron trupin nga sëmundjet e qytetërimit, sëmundjet e zemrës. Nëse jeni të interesuar se si të humbni 7 kg në 2 javë, kushtojini vëmendje edhe kësaj delikatesë.

Blini vetëm çokollatë me një përqindje të lartë kakao. Ëmbëlsirat me çokollatë, shufrat e mbushura nuk janë të përshtatshme. Çokollata e zezë gjithashtu do të zvogëlojë oreksin dhe do të kënaqë urinë.

Dieta me çokollatë lejon të gjitha ushqimet e shëndetshme. E vetmja paralajmërim është konsumimi i përditshëm i çokollatës së zezë me të paktën 60% kakao.

Dietë me çokollatë për humbje peshe

Menysë i mungon mishi i kuq, produktet e qumështit, ëmbëlsirat, ushqimet e skuqura.

Menuja e dietës me çokollatë

Hënë:

 • Mëngjesi: sallatë frutash + një copë çokollatë.
 • Snack: kokoshka.
 • Dreka: makarona me perime + një copë çokollatë.
 • Rostiçeri pasdite: domate.
 • Darka: rizoto me perime + një copë çokollatë.

e martë:

 • Mëngjesi: bukë me drithëra integrale + peshk + një copë çokollatë.
 • Snack: mollë.
 • Dreka: merluc + patate + një copë çokollatë.
 • Rostiçeri pasdite: karrota.
 • Darka: ton + një copë çokollatë.

e mërkurë:

 • Mëngjesi: kos + bukë me drithëra integrale + një copë çokollatë.
 • Snack: portokalli.
 • Dreka: pulë + patate + një copë çokollatë.
 • Rostiçeri pasdite: kokoshka.
 • Darka: troftë e pjekur + pure patate + një copë çokollatë.

Th:

 • Mëngjesi: muesli frutash + një copë çokollatë.
 • Snack: kos.
 • Dreka: zierje gjeldeti + një copë çokollatë.
 • Rostiçeri pasdite: dardhë.
 • Darka: supë pule + një copë çokollatë.

E premte:

 • Mëngjesi: bukë e zezë + proshutë + një copë çokollatë.
 • Snack: një copë çokollatë.
 • Dreka: salmon + patate
 • Rostiçeri pasdite: qumësht acidophilus.
 • Darka: supë me thjerrëza + një copë çokollatë.

Për 2 ditët e ardhshme, përsërisni menunë për 1-2 ditë.

Dalja nga dieta

Dalja jepet nga 1 deri në 3 ditë. Këto ditë është e nevojshme të hani kryesisht ushqime të lehta që përfshiheshin në menunë kryesore. Është më mirë nëse është mish pa dhjamë dhe peshk, produkte qumështi, perime, drithëra, fruta, manaferra, pije pa sheqer.

Pak nga pak, ju mund të ktheni ushqimin e zakonshëm në dietë. Ëmbëlsira industriale, mishrat e tymosur, ushqimet e yndyrshme dhe të skuqura lejohen të hahen jo më herët se 3-4 ditë më vonë. Pas ndërprerjes së plotë të dietës, rekomandohet një dietë e moderuar, përndryshe kilogramët e humbur mund të kthehen shpejt.

Si të humbisni 10 kg në javë me një dietë me vezë?

Dëshironi të dini se si të humbni 7-10 kg në javë në shtëpi pa mbajtur dietë? Eshte e pamundur. Një humbje e tillë e konsiderueshme në peshë nuk do të jetë e plotë pa një reduktim të ndjeshëm të përbërësve të ushqimit të konsumuar. Një ndihmës i mirë në humbjen e peshës është dieta me vezë.

Meqenëse dieta është e bazuar në proteina, trupi fillon të prodhojë karbohidrate nga yndyra. Djegia e depozitave yndyrore është e shpejtë dhe efikase. Pas 7-14 ditësh, mund të humbni deri në 8 kg. Disavantazhi është një rritje e mundshme e niveleve të kolesterolit. Vezët gjithashtu mund të shkaktojnë probleme shëndetësore, prandaj dieta nuk është e duhura për të gjithë.

Ndiqni dietën e vezëve jo më shumë se 14 ditë, përsëriteni rrallë. Nëse niveli juaj i kolesterolit është i lartë, zgjidhni një program tjetër ushqimor.

Shembull i menysë së dietës së vezëve

Hënë:

 • Mëngjesi: vezë të fërguara, ½ piper.
 • Snack: 2 vezë të ziera fort.
 • Dreka: vezë të përziera me proshutë (pa të verdha).
 • Rostiçeri pasdite: vezë e pjerrët.
 • Darka: vezë të fërguara + tranguj.

e martë:

 • Mëngjesi: proshutë + vezë e fortë.
 • Snack: vezë të fërguara + ullinj.
 • Dreka: vezë të çdo lloji.
 • Rostiçeri pasdite: vezë të skuqura.
 • Darka: 3 vezë të ziera fort + 2 domate.

e mërkurë:

 • Mëngjesi: vezë të fërguara dhe djathë (pa të verdha).
 • Snack: vezë e zier.
 • Dreka: vezë të çdo lloji.
 • Rostiçeri pasdite: omëletë me perime.
 • Darka: vezë të skuqura + pulë.

Në ditët në vijim të dietës për humbje peshe për një javë me 7 kg, përsëritni shembujt e treguar të menusë, krijoni variacione.

vezë të fërguara për mëngjes për humbje peshe

Dietë me kefir për një javë

Kefiri nuk është vetëm një mënyrë për të humbur 7 kg në dy javë. Ajo ofron më shumë përfitime. Kur planifikoni një dietë të shëndetshme, përfshijeni atë në dietën tuaj të përditshme.

Kefiri mund të përdoret si një alternativë e shkëlqyeshme për snacket, i përdorur si një shtesë në mëngjes. Por për të mbajtur një konsum të kufizuar energjie gjatë gjithë ditës, duhet të zgjidhni një ushqim me pak yndyrë.

Dieta e kefirit është e mirë për gratë - do të ndihmojë në rivendosjen dhe përmirësimin jo vetëm të traktit tretës, por edhe të sistemit nervor. Përveç kësaj, ky regjim i rreptë dietik përmirëson sistemin imunitar, pastron gjakun dhe ul nivelin e kolesterolit. Është e vështirë të përballosh, por rezultati është i mahnitshëm! Para pajtueshmërisë, konsultohuni me mjekun tuaj për praninë e kundërindikacioneve.

Menuja e dietës së kefirit për 7 ditë

Çdo ditë duhet të pini deri në 1, 5 litra kefir, duke e shpërndarë këtë sasi gjatë gjithë ditës, duke e plotësuar me produkte të tjera. Për shembull, 100 g mish ose peshk, 1, 5 litra ujë:

 • E Hëna: patate (5 copë).
 • E martë: pulë.
 • Mërkurë: viçi.
 • Th: peshku.
 • E premte: perime, fruta.
 • Sat: kefir.
 • Dielli: ujë mineral (1, 5 l).

Ky program ushqimor njihet edhe si Dieta Peta Wilson. Aktorja e vëzhgon 1 herë në 2 muaj, pasi ka pastruar më parë zorrët.

Ushqimi i duhur

Për humbje të shpejtë të peshës dhe mbajtje të mëtejshme të peshës, është e rëndësishme të ndiqni ushqimin e duhur. Nuk është e nevojshme të hiqni dorë nga të gjitha ushqimet tuaja të preferuara, thjesht mund të kufizoni sasinë e konsumit të tyre. Rekomandohet të përjashtoni nga dieta ëmbëlsirat, ushqimet e skuqura, të tymosura, yndyrore. Këshillohet që ushqimi të zihet ose të zihet në avull. Ushqimi i pjesshëm luan një rol të rëndësishëm në humbjen e peshës. Ju gjithashtu duhet të mbani një regjim uji në trup. Një person duhet të pijë 1, 5-2 litra ujë në ditë, pa llogaritur çajin, lëngjet, kompostot dhe lëngjet e tjera.

E rëndësishme! Është rreptësisht e ndaluar të vdesësh nga uria, por të hahet shpesh, por në pjesë të vogla është e domosdoshme.

Ushqimi i duhur për humbje peshe

Është e nevojshme të kufizohet konsumi i kripës së tryezës dhe, nëse është e mundur, të përjashtohet plotësisht nga dieta. Gjithashtu, nga menyja hiqen erëzat dhe erëzat, pijet e gazuara dhe alkoolike. Sa i përket perimeve dhe frutave, ato duhet të jenë mjaftueshëm në dietë. Por frutat dhe manaferrat e ëmbla duhet të konsumohen pak. Sigurohuni që të përfshini kërpudhat dhe ushqimet e detit në dietë.

Nuk rekomandohet të hani më pak se 4 orë para gjumit. Në përgjithësi, menyja duhet të jetë e ekuilibruar dhe të përfshijë të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme për trupin e njeriut.

Siç e dini, dieta është stresuese për trupin, kështu që është e padëshirueshme t'i drejtoheni asaj më shumë se një herë në muaj. Pas kësaj, duhet të ktheheni gradualisht në dietën tuaj të zakonshme.

Duke iu përmbajtur ushqimit të duhur, mund të arrini lehtësisht humbje peshe dhe të ruani peshën tuaj në të ardhmen.

Për të verifikuar efektivitetin e metodave të përshkruara, mund të shihni foton para dhe pas humbjes së peshës.

Dietë me sallata

Dieta e sallatave, siç sugjeron edhe emri, bazohet në sallata. Parimi i një diete me të cilën mund të humbni 7 kg në 2 javë është furnizimi i trupit me përbërës të rëndësishëm ushqyes. Mineralet, vitaminat mbështesin imunitetin, ngopin me fibra, shtyjnë urinë pas ngrënies.

Një shembull i një menuje diete

Hënë:

 • Mëngjesi: sallatë + vezë + çaj bimor.
 • Fillestar: domate me mocarela.
 • Dreka: merluci i pjekur + sallatë me domate dhe piper.
 • Rostiçeri pasdite: sallatë.
 • Darka: viçi + sallatë me perime me rrënjë të ziera.

e martë:

 • Mëngjesi: sallatë me çikore + djathë Gouda + bukë me drithëra integrale + ujë mineral.
 • Fillestar: pjepër + proshutë.
 • Dreka: sallatë me patate + kos + ton.
 • Rostiçeri pasdite: fruta të thata + lajthi.
 • Darka: pulë + brokoli + sallatë me lulelakër.

e mërkurë:

 • Mëngjesi: sallatë të ndryshme + gjizë.
 • Fillestar: sallatë me rukola + arra.
 • Dreka: rizoto (oriz + karota të ziera + bizele + misër).
 • Rostiçeri pasdite: kos + sallatë domate.
 • Darka: sallatë me panxhar të zier, lakër, mollë.

Th:

 • Mëngjesi: sallatë me domate, speca me salcë kos + çaj frutash.
 • Snack: kos + fruta.
 • Dreka: biftek gjeldeti + sallatë + ullinj + domate.
 • Rostiçeri pasdite: sallatë me kastravec.
 • Darka: lepur + pure perimesh me rrënjë të ziera.

E premte:

 • Mëngjesi: sallatë (banane + portokall + mandarinë) + ujë mineral.
 • Snack: sallatë me speca, arra.
 • Dreka: zierje gjeldeti + sallatë frutash (mandarinë + portokall + kivi).
 • Rostiçeri pasdite: spinaq.
 • Darka: sallatë peshku + kos.

Për 2 ditët e ardhshme, zgjidhni çdo menu ditore nga shembulli i mësipërm ose krijoni variantin tuaj.

vezë dhe sallatë për humbje peshe

Dieta në 3 ditë minus 7 kg: sa efektive është dieta?

Dua të humbas peshë edhe më shpejt kur një ngjarje e rëndësishme ndodh shumë shpejt, dhe fustani i blerë paraprakisht doli të ishte paksa i vogël. Në këtë rast, dieta "Në 3 ditë minus 7 kg" do ta ndihmojë gruan të realizojë planet e saj dhe të veshë fustanin e preferuar. Parimi i veprimit të të gjitha dietave të shpejta bazohet në faktin se një person ha ushqime me kalori të ulët gjatë ditës. Me këtë, ju mund të shpëtoni nga pesha e tepërt në një kohë të shkurtër.

Prandaj, gjatë ditës duhet të hani 5-6 herë, në pjesë të vogla. Duhet të pini të paktën një litër ujë në ditë. Nutricionistët pajtohen që nëse keni dëshirë të hani, dhe ka ende shumë kohë para ushqimit të ardhshëm, duhet të pini një gotë ujë të pastër. Ekspertët thonë se shpesh nuk mund të dallojmë nëse jemi të uritur apo të etur. Në shumicën e rasteve, një person ngatërron dëshirën e trupit për të "pirë" me nevojën për ushqim. Një gotë ujë do t'ju ndihmojë të kënaqni urinë tuaj dhe të prisni deri në vaktin tuaj të ardhshëm.

Dieta të tilla të shpejta japin rezultate të dukshme, por mund të çojnë edhe në sëmundje të rënda. Ato kategorikisht nuk mund të përdoren nga njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës, enëve të gjakut, traktit gastrointestinal. Nëse keni ndonjë dyshim, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Një menu e përafërt për një dietë tre-ditore do të duket kështu.

Ditën e parë. Mëngjesi - një gotë ujë. Për drekë mund të pini qumësht të nxehtë me një lugë kakao ose mjaltë. Për drekë është mirë të hani një grejpfrut të madh, pas gjysmë ore një copë mish të zier, mundësisht gjoks pule dhe një sallatë perimesh. Për darkë dhe darkë vonë, duhet të pini supë me perime. Në pamje të parë, mund të duket se ju duhet të jeni të uritur gjatë gjithë ditës, por nuk është aspak kështu. Nëse dëshironi, mund të hani në këtë mënyrë të tre ditët e dietës.

Dita e dyte. Për mëngjes, gatuaj tërshërë në ujë. Mëngjesi i dytë është një mollë jeshile. Për drekë, hani një copë mish dhe një sallatë perimesh ose një grusht arra. Për darkë dhe darkë vonë, mund të keni një supë të lehtë me perime.

Ditën e tretë. Vezë të fërguara për mëngjes. Mëngjesi i dytë - një gotë ujë ose një grusht arra. Dreka - gjizë ose kos. Darka - peshk i zier ose gjoks pule dhe sallatë perimesh. Për një darkë të vonë, një gotë kefir ose gjizë është e përshtatshme.

Me këtë dietë në vetëm tre ditë mund të shpëtoni nga 5 deri në 7 kg peshë të tepërt. Duhet mbajtur mend se vaktet duhet të ndahen me 5-6 herë në ditë. Nëse keni një dëshirë të fortë për të ngrënë diçka, pini një gotë ujë. Përjashtoni nga dieta të gjitha ushqimet e skuqura, miell dhe yndyrore. Perimet e ziera në avull janë të pranueshme. Rekomandohen hikërror dhe drithëra oriz. Bollgur i zier me ujë ofrohet çdo ditë për mëngjes. Mund të shtoni copa frutash të freskëta si pjeshkë ose luleshtrydhe.

Bazuar në karakteristikat individuale të trupit, me ndihmën e kësaj diete, ju mund të humbni deri në 2 kg shtesë në ditë. Kjo dietë nuk duhet të përdoret shumë shpesh. Është më mirë ta kontaktoni atë çdo tre deri në gjashtë muaj. Ruajtja e rezultateve të marra nëpërmjet dietës kërkon një mënyrë jetese të shëndetshme dhe ushqim të duhur.

Kilet e tepërta nuk kanë më frikë nga asnjë femër. Në fund të fundit, tani të gjithë e dinë ekzistencën e një diete tre-ditore, me ndihmën e së cilës mund të heqësh qafe 5-7 kg në një kohë shumë të shkurtër dhe mund të marrësh gjëra nga raftet e largëta të dollapit që kanë. bëhu i vogël!

Dietë herkuliane

Një nga mënyrat për të humbur peshë, për të pastruar trupin është dieta Herkuliane. Bollguri është një burim i rëndësishëm energjie dhe substancash të tjera të vlefshme.

Një shembull i një menuje diete herkuliane

Mëngjesi është i njëjtë për të gjitha ditët: tërshërë + fruta + mjaltë, arra ose kakao.

Hënë:

 • Snack: fruta.
 • Dreka: patate.
 • Rostiçeri pasdite: kos.
 • Darka: petulla me tërshërë.

e martë:

 • Snack: fruta.
 • Dreka: makarona me pulë + perime + tërshërë të mbështjellë.
 • Rostiçeri pasdite: kefir.
 • Darka: mish derri + tërshërë.

e mërkurë:

 • Snack: fruta.
 • Dreka: petulla me tërshërë.
 • Rostiçeri pasdite: kefir.
 • Darka: domate + speca.

Gjatë ditëve në vijim, përsëritni menunë ose krijoni variacionet tuaja.

Rezultati

Këshillat e mësipërme vlejnë vetëm për situatat kur vendoset çështja se si të humbni 7 kg në javë. Këto dieta nuk janë të destinuara për respektim afatgjatë. Koha maksimale për të ndjekur parimet e tyre është 2 javë.

Junk ushqim për humbje peshe

E RËNDËSISHME! Artikull informues! Para përdorimit, duhet të konsultoheni me një specialist.