Dietë hikërror për 14 ditë - menu

Gratë shpesh vendosin një qëllim - të humbin peshë në një kohë të shkurtër. Dieta e hikërror për humbje të shpejtë të peshës është një metodë efektive për t’u bërë më e hollë, për të hequr qafe 12 kg në vetëm 2 javë, dhe në të njëjtën kohë pastroni zorrët, zvogëloni shllakjet.

Si të humbni peshë në hikërror

Kur zgjedhni një sistem të tillë ushqimor, racioni dietik është i kufizuar në 3-4 pjata, dhe hikërror bëhet baza e tij. Ky është një produkt me pak kalori (rreth 70-170 kcal / 100 g), vlera ushqyese e të cilit ndryshon në varësi të metodës së përgatitjes. Humbja e peshës në hikërror është e shpejtë, efektive dhe e dobishme, sepse përveç heqjes së kileve të tepërta në trup, puna e sistemit të tretjes normalizohet, metabolizmi aktivizohet. Karakteristikat e vlefshme të drithërave nuk janë të kufizuara në këtë.

Përfitimet e hikërrorit

Njerëzit kanë ngrënë këtë lloj qulli që nga fëmijëria, por ata thjesht nuk mendojnë se sa i nevojitet trupit në çdo moshë. Karakteristikat e dobishme të hikërrorit janë të vështira për t'u mbivlerësuar, pasi ajo është një ilaç efektiv në luftën kundër skorjeve të traktit tretës, një mundësi e mirë për të rritur nivelin e hemoglobinës në gjak në një mënyrë të përballueshme dhe të shijshme.

Përfitimet e hikërror

Karakteristikat e tjera të produktit natyror:

 • një dietë e plotë me një grup të kufizuar produktesh;
 • përmbajtje e lartë e vitaminave B, kalcium, magnez, hekur, kalium, proteina bimore;
 • ndjeheni të ngopur me pjesë minimale;
 • përmirësimi i qarkullimit sistemik, kontrolli i kolesterolit në gjak dhe presionit të gjakut;
 • zgjatja e periudhës së faljes në sëmundjet kronike të stomakut;
 • parandalimi i zhvillimit të qelizave kancerogjene;
 • duke luftuar lodhjen kronike dhe stresin;
 • zvogëlimi i ënjtjes, normalizimi i veshkave, mëlçisë;
 • forcimi i sistemit imunitar;
 • eliminimi përfundimtar i celulitit;
 • përmirësimi i gjendjes së lëkurës, fytyrës;
 • pastrimi efektiv i enëve të gjakut, duke rritur përshkueshmërinë e mureve të enëve të gjakut;
 • ulja e vëllimeve të stomakut;
 • parandalimi i venave me variçe, ateroskleroza.

Si të gatuajmë hikërror për një dietë

Nëse nuk ka kundërindikacione mjekësore dhe zgjidhet një dietë hikërror dietik, është e rëndësishme të dini se si ta përgatisni siç duhet këtë produkt për një humbje produktive të peshës së tepërt dhe problemeve shëndetësore. Ju thjesht duhet të krijoni hikërror, dhe për këtë, përdorni proporcionet e drithërave dhe ujit të valë - 2: 1. Strictshtë rreptësisht e ndaluar të shtoni kripë, erëza, vaj perimesh, piper, erëza dhe sheqer. Ky është një rregull themelor, shkelja e të cilit mohon rezultatin e dëshiruar. Insistoni hikërror nën një kapak të mbyllur fort derisa uji të ftohet dhe avullohet plotësisht.

Dieta e hikërror për humbje peshe për 14 ditë

Nëse thjesht avulloni drithërat dhe e përdorni ashtu për 2 javë, kjo nuk do të thotë që rezultati do të jetë. Qasja ndaj problemit të mbipeshës është komplekse dhe kërkohet veprim sipas udhëzimeve. Nuk dëmton që së pari të konsultoheni me një nutricionist. Një ushqim i tillë i përket më shumë kategorisë së mono-dietave, por gjithashtu mund të ndryshojë pa paragjykuar qëllimin.

Dieta e hikërrorit për 2 javë kërkon përgatitjen e duhur të qullit. Menuja dietike përjashton një numër enësh të njohura me një përmbajtje të lartë yndyre dhe karbohidrate komplekse. Rezultati mund të pritet nëse nuk thyeni menunë për të gjithë periudhën e korrigjimit të peshës së tepërt. Pas përfundimit të dietës së hikërror, mund të shihni minus 12 kg në peshore, dhe ky nuk është kufiri.

Sa hikërror mund të hani në një dietë hikërror

Duke zgjedhur një mono-dietë të tillë, duhet ta bëni dietën ushqimore me pak yndyrë, të ndarë. Baza e dietës ditore është qull hikërror, i cili lejohet të konsumohet deri në 4 herë në ditë në pjesë të vogla. Doza ditore është 500 gramë drithëra të avulluar me 1. 5 litra ujë të vluar. Në mënyrë që dieta e hikërror të jetë sa më efektive dhe të sjellë rezultatin e dëshiruar, është më mirë të përgatisni drithërat në mbrëmje, dhe ta përfshini atë në menunë e ditës ditën tjetër. Rekomandohet të gatuani një pjesë të freskët për një ditë dhe ta ruani në frigorifer për të shmangur helmimin nga ushqimi.

Sa mund të humbni peshë në një dietë hikërror

Nëse veproni në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve, vëzhgoni sasinë e lejuar të përbërësve dietikë dhe shmangni ushqimet e ndaluara në çdo mënyrë të mundshme, mund të humbni 12 kg në hikërror brenda 2 javësh pa dëmtuar shëndetin tuaj. Humbja graduale e peshës ndodh pa një grevë urie, por në jetën e një personi që humbet peshë, një dietë duhet të jetë e pranishme. Shumë ndjekës të dietës e kanë vlerësuar efikasitetin e saj të lartë dhe ishin në gjendje të përmirësonin shëndetin e trupit. Nëse e zgjatni këtë ushqyerje për një muaj, rezultatet do t'ju pëlqejnë edhe më shumë, por ngarkesa do të jetë e tepërt.

Humbja graduale e peshës ndodh pa një grevë urie

Çfarë mund të hani me dietë hikërror

Disa produkte bëhen baza e mono-dietës, të tjerët duhet të përjashtohen plotësisht nga menuja e azhurnuar. Nëse i përmbaheni sistemit ushqyes, është e rëndësishme të mësoni paraprakisht me një nutricionist se çfarë është e mundur në një dietë hikërror përveç hikërror, dhe cilat pjata që ju doni tashmë janë kundërindikuar kategorikisht për një bel të hollë dhe të hijshëm. Sëmundjet kronike, përfshirë. në falje. Duke i konsideruar ato, ju do të bëni një mendim të përafërt si dietik ashtu edhe parandalues.

Kefir dhe dietë hikërror

Kjo është dieta më e zakonshme e sugjeruar. Buckwheat në sasinë e lejuar për një ditë mund të kombinohet në mënyrë efektive me kefir me pak yndyrë, i cili lejohet të lahet me drithëra të zier ose të shtohet për të krijuar një pjatë qumështi. Ky është një mëngjes i shkëlqyeshëm që ndihmon për të "filluar" tretjen dhe për të rritur burimet e energjisë për tërë ditën. Dieta e kefir dhe hikërror është 1 litër qumësht i thartë, 1 gotë drithëra për të bërë qull hikërror. Për të përmirësuar tretjen, lejohet të shtoni rrush të thatë ose fruta të thata në pjatën e dietës, sheqeri është i ndaluar.

Buckwheat me salcë soje

Të hash qull hikërror është e shëndetshme dhe kombinimi i tij me salcë soje është dyfish i dobishëm. Një dietë e tillë dietike siguron jo vetëm një efekt të shpejtë të humbjes së peshës, por edhe një trup më të shëndetshëm. Dietologët modernë e rekomandojnë shumë këtë kombinim. Buckwheat me salcë soje për humbje peshe përfshin avullimin ose skuqjen e përbërësit kryesor në një fletë pjekjeje. Këtu keni një menu shembull për javën:

 1. Mëngjesi: hikërror në ujë, gjizë ose kos me yndyrë të ulët, djathë i fortë.
 2. Dreka: viçi i zier në sasi prej 100 gram, perime jeshile.
 3. Snack: kos me pak yndyrë, mollë.
 4. Darka: hikërror me salcë soje (shtoni përbërësin e dytë për shije), perime.

Hikërror diete me qumësht

Produktet e qumështit me pak yndyrë nuk janë të ndaluara nga dieta e hikërrorit për 14 ditë, por pjesët janë të kufizuara. Mund të hani gjizë me pak yndyrë, gjizë me përmbajtje të kufizuar sheqeri ose të pini kefir. Shtë gjithashtu e lejuar të përdoret kafe e pa ëmbëlsuar, çaj jeshil, supë trëndafili me një efekt të theksuar diuretik. Një dietë hikërror me qumësht është veçanërisht e popullarizuar, gjëja kryesore është të zgjidhni recetën e duhur për pjatën kryesore. Ja çfarë këshillojnë nutricionistët kur jeni mbipeshë:

Dietë hikërror me qumësht
 1. Hani hikërror, mbusheni me qumësht të skremuar. Pini çaj, pelte ose kafe të pa ëmbëlsuar.
 2. Për më tepër, merrni komplekse multivitamina, dhe në rast sëmundjeje të përgjithshme - përdorni mollë të pa ëmbëlsuar, çokollatë të zezë, gjoks pule.
 3. possibleshtë e mundur që të mos merreni me sporte intensive, ndërsa këshillohet të përmbaheni në një mënyrë jetese aktive.

Menuja e dietës me hikërror për 2 javë

Me përdorimin e shpeshtë të hikërrorit, një person në peshë që humbet mund të përjetojë dëshpërim dhe depresion. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, rekomandohet që të zëvendësoni recetat dietike, ndërsa nuk shkelni rregullat kryesore për hyrjen në traktin tretës të fibrave dietike. Një menu menu diete hikërror për 2 javë është e detajuar më poshtë. Pra, 7 ditët e para duhet të hani në këtë mënyrë:

 1. Në ditën e parë të dietës, mëngjesi mbështetet në qullën e hikërror me kafe të pa ëmbëlsuar, për drekë - supë me perime, për darkë - hikërror me perime të pjekura.
 2. Në ditën e dytë, mëngjesi diete përbëhet nga qull hikërror me perime dhe çaj të pa sheqerosur, për drekë mund të hani supë hikërror qumësht pa sheqer, për darkë - hikërror, barishte, një vezë të zier.
 3. Ushqimi i ditës së tretë dhe të katërt të dietës përfshin vetëm qull hikërror dhe respektimin e regjimit të ujit.
 4. Dieta e ditës së pestë të dietës është hikërror me fruta të thata, zierje trëndafili.
 5. Mëngjesi i ditës së gjashtë - hikërror me çaj, drekë - lëng pule me barëra, darkë - qull me lulelakër në brumë.
 6. Mëngjesi i ditës së shtatë - qull hikërror me perime, drekë - okroshka me një vezë, darkë - hikërror, një vezë, ju mund të hani kos natën.

Dieta për javën e dytë është si më poshtë:

 1. Mëngjesi i ditës së parë - qull hikërror, gjizë, çaj i pa sheqerosur, drekë - sallatë perimesh, një pjesë e viçit të ligët, darkë - hikërror me perime të freskëta.
 2. Dieta e ditëve të dyta, të treta dhe të katërta përfshin përdorimin e hikërrorit në ujë dhe kefir, çaj të pa ëmbëlsuar.
 3. Mëngjesi i ditës së pestë - qull hikërror me çaj, drekë - supë me perime të lehta, darkë - hikërror me një pjesë të vogël arra, biskota bollgur.
 4. Dita e gjashtë e dietës fillon me qull me fruta të thata, vazhdon me supë dietike me thjerrëza dhe përfundon me hikërror me perime dhe kërpudha.
 5. Dita e fundit e dietës fillon me gjizë me yndyrë të ulët dhe qull hikërror, supë me një vezë të zier është dhënë për drekë, dhe hikërror me gji të avulluar për darkë.
Menuja e dietës së hikërror

Si të lini në mënyrë korrekte dietën e hikërror

Ky sistem ushqimor është i përshtatshëm edhe për dembelët, pasi që duhet pak kohë për të përgatitur drithërat sipas recetës së specifikuar. Kohëzgjatja - 14 ditë, pas së cilës fillon periudha tjetër - dalja nga dieta e hikërror. Kjo është e rëndësishme, përndryshe, kur ktheheni në dietën tuaj të zakonshme, kilogramët e tepërt kthehen shpejt në vendet e tyre origjinale, lindin të njëjtat probleme me figurën dhe duhet të filloni nga e para.

Për të parandaluar që kjo të ndodhë, nuk duhet të hani ëmbëlsira dhe ushqime me niseshte, të hiqni dorë ende nga alkooli dhe soda, sheqeri dhe karbohidratet e lehta. Importantshtë e rëndësishme që pas çdo vakti të lini një ndjenjë të lehtë urie, për të kontrolluar ekuilibrin e ujit të trupit. Në këtë rast, një dietë hikërror për 14 ditë jep një efekt afatgjatë dhe të qëndrueshëm, ndihmon në mbajtjen e një peshe të re.

Pro dhe kundër të dietës hikërror

Kjo drithëra është baza për një nga dietat më të njohura, e cila lejohet në çdo moshë në mungesë të kundërindikacioneve. Përfitimet kryesore të dietës së hikërror janë të detajuara më poshtë:

 • rezultat i shpejtë;
 • mungesa e urisë;
 • pastrim me cilësi të lartë të zorrëve dhe mëlçisë;
 • zvogëlimi i vatrave të celulitit;
 • përmirësimi i gjendjes së thonjve, flokëve, lëkurës;
 • përmirësimi i peristaltikës së zorrëve;
 • ndjenja e brendshme e lehtësisë.

Disavantazhet kryesore të dietës së hikërrorit:

 • shfaqja e dobësisë së përgjithshme, dhimbje koke;
 • aftësia për të përsëritur dietën vetëm pas një muaji;
 • rënia e presionit të gjakut;
 • përkeqësimi i sëmundjeve kronike, nëse ka;
 • Kundërindikimet mjekësore
 • .

Shqyrtime të dietës së hikërrorit

Unë kam zgjedhur tashmë racionin e hikërrorit. Ju mund të jetoni, por dieta është shumë e rreptë. Ditën e tretë, dobësia e rëndë shfaqet, marramendje. Për të përmirësuar mirëqenien time, bleva vitamina, por kjo është një humbje shtesë financiare. Kam lexuar shumë komente pozitive, por dieta e hikërrorit nuk më frymëzoi shumë - nuk humba peshë.

Shumë forume të grave vendosin dietën e hikërrorit në tabelën e përmbajtjes së mono-dietave më të mira të dietologjisë moderne. E provova vetë, zgjati vetëm 4 ditë, gjatë së cilës hodha 3 kg. Unë isha i kënaqur vetëm me rezultatet, pasi pesha e tepërt u kthye përsëri. Shtë e nevojshme që vazhdimisht t'i përmbaheni ushqimit dietik në mënyrë që të mos merrni yndyrë.